Zwierzęta stadne: żyrafy wychodzą ze społecznej szafy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zwierzęta stadne: żyrafy wychodzą ze społecznej szafy

Zwierzęta stadne: żyrafy wychodzą ze społecznej szafy

Nie tylko takie zwierzęta jak słonie mają złożone życie społeczne. Okazuje się, że żyrafy również mają złożone sposoby porozumiewania się, których dotąd nie rozumiano – twierdzą naukowcy.

Do tej pory sądzono że te najwyższe zwierzęta świata nie mają społecznej struktury, ponieważ większość dnia spędzają w samotności – w przeciwieństwie do innych pasących się zwierząt. Jednak z prowadzonych w ostatnich dwóch dekadach badań wynika, że ich życie społeczne jest bardziej złożone. Jedną z takich prac jest ta opublikowana w środę w serwisie Wiley Online Library.

Żyrafy jak słonie, wieloryby i szympansy

„To zaskakujące, że tak duży, ikoniczny i charyzmatyczny afrykański gatunek zwierzęcia tak długo pozostawał bardzo mało zbadany. Nasza praca zbiera dowody sugerujące, że żyrafy mają bardzo złożone i zawiłe życie społeczne, które można porównać z tym jakie wiodą słonie, walenie czy szympansy” – twierdzi współautorka publikacji, Zoe Muller z Uniwersytetu Przyrodniczego w Bristolu.

Naukowcy uważają, że głębsze poznanie mechanizmów społecznych żyraf może pomóc w ochronie tego gatunku, którego liczebność spada od ponad 40 lat.

Uczeni dokonali przeglądu 404 wcześniejszych badań dotyczących zachowania żyraf i ich społecznej organizacji. Chcieli sprawdzić dwie hipotezy dotyczące społeczności tych zwierząt:

  • ustalić, czy istnieje u żyraf złożony system współpracy – m.in. czy w stabilnej grupie potomstwo jest wspierane przez samice, które nie są ich matkami i czy uczestniczą w ich wychowywaniu;
  • badacze chcieli też ustalić, czy żyrafy ze społeczności matriarchalnych, z rozproszoną męską linią, mają tendencję do powrotu do miejsca pochodzenia, zamieszkania lub żerowania i pomagają w wychowywaniu potomstwa lub w jego ochronie.

Naukowcy odkryli, że żyrafy mają zarówno złożony system społeczny polegający na współpracy oraz tworzą społeczności matriarchalne. Okazało się, że jeśli zginie członek grupy, żyrafy reagują podobnie jak słonie oraz spędzają do 30% swojego życia w stanie post-reprodukcyjnym. Ponadto naukowcy uważają, ze zwierzęta te muszą mieć złożony system komunikacji regulujący ich społeczne zależności, jednak wciąż jest on „słabo poznany”.

Gatunek zagrożony

Od 1985 roku populacja żyraf spadła o około 40% a zwierzęta te w wielu krajach Afryki zostały uznane za gatunek zagrożony. Głównym powodem zmniejszenia się liczby żyraf są: kłusownictwo, choroby oraz kurczenie się siedlisk.

„Poznanie faktu, że żyrafy mają złożony system współpracy społecznej i żyją w społecznościach matriarchalnych może nam pomóc zrozumieć ich zachowanie i potrzeby, jakie będzie można spełnić w celu ratowania gatunku. Bardzo ważne jest również zrozumienie roli, jaką starsze, dominujące samce oraz żyrafy płci żeńskiej w wieku post-reprodukcyjnym odgrywają w swojej społeczności. Będzie można ustalić, jaki wpływ na populację tych zwierząt będzie miało przetrwanie lub wyeliminowanie danych osobników ” – napisali naukowcy w publikacji.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >