Zmarł Wiktor Zatwarski - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmarł Wiktor Zatwarski

Zmarł Wiktor Zatwarski

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość – zmarł Wiktor Zatwarski, piosenkarz i aktor, wykonawca między innymi słynnego „Srebrnego wesela”.

Informację o śmierci Wiktora Zatwarskiego przekazała na Facebooku, córka artysty Ewa Czyżewska:

„Dzisiaj po ciężkiej i długiej chorobie odszedł mój Tata Wiktor Zatwarski. Brakuje mi słów, żeby opisać co czuję…

Tatusiu Tak bardzo chciałeś żyć. Wielokrotnie udowadniałeś, że można oszukać przeznaczenie. Nigdy nie znałam tak silnego człowieka. Do końca wierzyłeś, że jeszcze dużo przed Tobą. Twoja wiara dawała Ci siłę do walki z chorobami…

Mam wrażenie, że pojechałeś na dłuższą trasę koncertową i za jakiś czas zapukasz do drzwi… Tak jak wyjeżdżałeś jak byłam mała… Nie mówię żegnaj, mówię do zobaczenia…. Wierzę głęboko w to, że już tam w innym świecie zaśpiewałeś i opowiedziałeś parę swoich dowcipów”.

W ubiegłym roku Wiktor Zatwarski był gościem Radia Pogoda i rozmawiał z Anną Stachowską.

Wiktor Zatwarski urodził się 2 listopada 1935 roku. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował także na Wydziale Wokalnym krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 1957 roku zadebiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rolą Chochoła w Weselu. W teatrze tym zagrał kilkanaście ról dramatycznych i komediowych, m.in. w przedstawieniach: „Żołnierz Samochwała”, „Fircyk w zalotach”, „Lilla Weneda”, „Pan Jowialski”, „Dziady”, „Wyzwolenie”, „Żywot Galileusza”, „Don Juan”, „Moralność pani Dulskiej”, „Zbrodnia i kara”.

W latach 1963–1964 grał w musicalach i komediach muzycznych w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Występował tam m.in. w przedstawieniach: „Cancan”, „Nie mam czasu na miłość”, „Noc w Wenecji” czy „Ptasznik z Tyrolu”. W kolejnych latach przez osiem sezonów grał w rewiach i komediach muzycznych, m.in. „Bujajmy wśród gwiazd”, „Szklane wesele”, „Róbmy swoje” w teatrze Syrena w Warszawie.

Współpracował z orkiestrami Polskiego Radia w Katowicach, Łodzi i Warszawie, z którymi dokonał licznych nagrań archiwalnych i płytowych. Od 1972 r. był związany wyłącznie z estradą. Występował z własnymi recitalami w kraju i za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, ZSRR oraz ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

W latach 1969–77 Wiktor Zatwarski występował na festiwalach piosenki w Zielonej Górze, Kołobrzegu, Sopocie i Opolu. W 1969 roku na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę Brązowego Pierścienia za wykonanie piosenki „Jak na lato”. W tym samym roku na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu został wyróżniony za piosenkę „Srebrne wesele”. W latach 70. był także nagradzany na festiwalach w w byłym NRD: na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Rostocku oraz na Festiwalu Piosenki w Dreźnie.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Przeczytaj też:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Zmarł Wiktor Zatwarski”

  1. Awatar Maher Younsi
    Maher Younsi

    R.I.P , Wiktor Zatwarski .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >