Utrata zęba mądrości może… wzmocnić zmysł smaku – wynika z badań opublikowanych przez amerykańskich naukowców.
Badanie opublikowano w dzienniku Chemical Senses.
„Wcześniejsze badania wskazały jedynie, że istnieje niekorzystny wpływ na smak po ekstrakcji zęba, który zanika z czasem. To badanie sugeruje, że zmysł smaku może się nieco poprawić w przeciągu 20 lat od zabiegu. To zaskakujące, ale tez fascynujące odkrycie, które wymaga kolejnych badań aby lepiej zrozumieć, dlaczego [smak] jest wzmocniony i co to oznacza w sensie klinicznym” – powiedział dr Richard Doty, profesor psychologii i otorynolaryngologii oraz dyrektor Centrum Badania Zapachu i Smaku na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii w Filadelfii.
Jak to odkryto
W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane od 1255 pacjentów badanych w Centrum Badania Zapachu i Smaku w przeciągu 20 lat. Z tej grupy u 891 osób dokonano ekstrakcji zęba mądrości, zaś u 364 – nie. Uczestnicy badania zostali przebadani pod kątem odczuwania smaków: słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego. W ramach odczuwania tych czterech smaków osoby z usuniętymi zębami mądrości okazały się znacznie lepsze od tych z grupy kontrolnej – wynika z badania. Okazało się, że osoby z usuniętymi zębami mądrości miały przeciętnie od około 3% do 10% polepszony zmysł smaku – uważają naukowcy.
Skąd taki zaskakujący efekt?
Według autorów badania są dwa możliwe wyjaśnienia takiej – na pozór absurdalnej – tezy. Pierwszy powód może być taki, że usunięcie zęba mądrości może uszkadzać nerwy kontrolujące kubki smakowe w przedniej części ust, co uwalnia ograniczenia nerwowe w tylnej części ust, przez co ogólna wrażliwość na smak się zwiększa.
Drugim wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy może być to, że uszkodzenie nerwu w wyniku ekstrakcji zęba mądrości może powodować nadwrażliwość smakową.
„Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, aby określić mechanizm lub mechanizmy stojące za tym, że usunięcie zęba powoduje polepszenie zmysłu smaku. Efekt jest subtelny, ale może prowadzić do wyjaśnienia, jak długotrwałe polepszenie funkcji neurologicznej może wpłynąć na otoczenie, w jakim nerwy funkcjonują” – uważa dr Richard Doty.
Może Cię zainteresować:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź