Zamrożenie cen prądu 2023 - co trzeba wiedzieć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zamrożenie cen prądu 2023 – co trzeba wiedzieć?

Zamrożenie cen prądu 2023 – co trzeba wiedzieć?

Sejm przyjął ustawę o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku. Teraz ustawę musi podpisać Prezydent RP. Sprawdź, jakie są zapisy ustawy.

Zamrożenie cen prądu 2023 – na jakim poziomie?

Zgodnie z ustawą maksymalne ceny dla firm, odbiorców użyteczności publicznej i samorządów będą wynosić 785 zł za MWh, natomiast dla gospodarstw domowych będzie to cena 693 zł za MWh. Te wartości odnoszą się do zużycia energii w okresie od 1. grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Limity dotyczące zamrożenia cen prądu

W 2023 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie wskazań z 2022 roku, ale tylko do pewnych limitów. Będą to:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego
  • 2,6 MWh rocznie dla tych gospodarstw domowych, w których zamieszkuje osoba niepełnosprawna
  • 3MWh rocznie dla osób z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

Po przekroczeniu tych limitów będzie obowiązywała cena maksymalna 693 zł za MWh.

Oświadczenia – kto musi je składać?

Ponieważ dla każdego gospodarstwa domowego limit wynosi 2 MWh, oświadczenia w sprawie większych limitów muszą złożyć te osoby, którym one przysługują. Czyli osoby z Kartą Dużej Rodziny i te, które zamieszkują z osobą niepełnosprawną także rolnicy. Oświadczenia potrzebne do zamrożenia cen prądu składa się w odpowiednim do zamieszkania zakładzie energetycznym, często na swoich stronach mają one wzory takich oświadczeń (np. Tauron). Do oświadczeń należy dołączyć:

  • kopię i nr Karty Dużej Rodziny
  • kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego w 2022 roku i nr tej decyzji.

Rodziny zamieszkujące z osobą niepełnosprawną nie muszą przesyłać kopii orzeczenia o niepełnosprawności chyba, że zakład energetyczny o to poprosi.

Do kiedy składać oświadczenia?

Oświadczenia dotyczące zamrożenia cen prądu można składać do 30 czerwca 2023 roku, po tym terminie wszelkie ulgi przepadają. Można to zrobić osobiście, za pomocą poczty lub elektronicznie z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

ZOBACZ TEŻ:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >