Zamknięte szlaki w Tatrach - aktualizacja - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zamknięte szlaki w Tatrach – aktualizacja

Zamknięte szlaki w Tatrach – aktualizacja

Zima to pora, w której wiele szlaków w polskich Tatrach się zamyka. Sprawdź, dokąd lepiej się nie wybierać od grudnia do połowy maja.

Zima w Tatrach

Wprawdzie do kalendarzowej zimy jeszcze zostało trochę czasu, ale w górach zaczyna się robić śnieżnie i zimno dużo wcześniej. Warto sprawdzać, które szlaki w Tatrach są zamknięte. Ścieżki robią się ośnieżone, a w niektórych partiach nawet oblodzone, jest ślisko i dużo szybciej zapada zmrok. Podczas górskich wycieczek warto pamiętać o raczkach, kijkach i latarkach. Nawet, jeśli u stóp gór warunki są niezłe, może się okazać, że wyżej są niebezpieczne oblodzenia i zagrożenie lawinowe. Należy przed każdym wyjściem na szklak sprawdzać prognozy pogody oraz ostrzeżenia GOPR-u. Aktualną sytuację lawinową można obserwować na stronie lawiny.topr.pl.

Zamknięte szlaki w Tatrach

Zwyczajowo w najbardziej niebezpiecznym okresie, czyli od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są w Tatrach następujące szlaki:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).
  • Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte

Ponadto TOPR odradza taternictwo w rejonie Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego ze względu na obryw skalny na wschodniej ścianie. Szczególną zaś ostrożność zaleca na Przełęczy pod Chłopkiem

Inne zagrożenia na szlakach

Mimo, że nie wszystkie szlaki w Tatrach są zamknięte, to na tych czynnych również warto zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno schodzić ze szlaków czy też wchodzić na taflę zamarzniętych stawów górskich. Po górach nie wolno poruszać się po zmroku, warto więc dokładnie obliczyć czas wycieczki dokładając nieco „górki” na poczet trudnych warunków zimowych. Sprawdzając pogodę należy zwracać uwagę nie tylko na opady śniegu, ale również na siłę wiatru, gdyż jego porywiste podmuchy mogą stanowić niebezpieczeństwo. Opadające konary czy gałęzie mogą zranić turystę lub odciąć drogę powrotną.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >