Co robić, gdy załamie się pod nami lód? Jak pomóc osobie w takiej sytuacji? O czym pamiętać? Dowiedz się, co może uratować życie tobie i innym.
Okres roztopów to bardzo niebezpieczny moment dla osób, które nieopatrznie wejdą na zamarzniętą powierzchnię jeziora lub rzeki. W tym czasie lód jest bardzo cienki i niestabilny i łatwo może się załamać pod stojącą na nim osobą. Ważne więc, żeby wiedzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy wpadniemy do lodowatej wody oraz jak pomóc takiej osobie, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia.
Zanim wejdziesz na lód
Samo wchodzenie na lód jest bardzo lekkomyślne i nie powinieneś tego robić. Jeśli już jednak się na to zdecydowałeś, to przynajmniej powiedz komuś (swoim bliskim lub znajomym), gdzie idziesz i kiedy mniej więcej planujesz wrócić. Nie idź sam na lód – zawsze lepiej mieć w pobliżu kogoś, kto może ci pomóc. Najlepiej jednak nigdy nie wchodzić na lód!
- weź ze sobą kolce do lodu (są dostępne w większości sklepów wędkarskich). Pomagają one wydostać się z przerębla na powierzchnię lodu. Jeśli nie możesz ich kupić, to możesz je zrobić samemu, na przykład z dwóch śrubokrętów – przewiąż je sznurkiem przewleczonym w rękawach i trzymaj w dłoniach podczas pobytu na lodzie;
- jeśli nie jesteś pewny, czy lód cię utrzyma, przewiąż się liną, której drugi koniec trzymałby twój znajomy;
Co robić, gdy zarwie się pod nami lód
Jeśli wpadniesz do wody, musisz jak najszybciej pokonać panikę i zachować spokój. Jeśli wokół są ludzie, to wołaj o pomoc. Jeśli nikogo w pobliżu nie ma, to nie marnuj sił na krzyki.
- jeśli masz kolce do lodu, to wbij je w zamarzniętą powierzchnię i staraj się wypełznąć na lód;
- jeśli możesz pozbyć się ciężkich butów lub przesiąkniętej kurtki – zrób to, żeby się odciążyć;
- staraj się wydostać na lód w kierunku, z którego przyszedłeś;
- czołgaj się po lodzie do bezpiecznego miejsca na brzegu – nie próbuj na nim stawać, jeśli udało ci się wydostać;
- gdy wydostaniesz się na brzeg, postaraj się wezwać pomoc i – jeśli to możliwe – przebierz się w suche rzeczy.
Jak pomóc osobie, pod którą zarwał się lód:
- zadzwoń po pomoc na numer alarmowy 112;
- nie biegnij do tej osoby, żeby lód się nie załamał również pod tobą. Jeśli chcesz się do niej zbliżyć, to czołgając się ostrożnie na lodzie, żeby rozłożyć na nim równomiernie swoją masę. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Jeśli jest was kilkoro, to stwórzcie łańcuch od brzegu, łapiąc się wzajemnie za nogi;
- podaj tonącej osobie cokolwiek, na przykład gałąź, zdjętą kurtkę, pasek od spodni, szalik, żeby mogła się tego złapać (nie podawaj swojej ręki, bo przerażona ofiara może cię wciągnąć do wody);
- pomóż tonącemu wydostać się na lód;
- jeśli wyciągnięta osoba nie oddycha, rozpocznij reanimację, zaczynając od pięciu wdechów;
- uratowanemu nie podawaj alkoholu – to zamiast go rozgrzać, dodatkowo go wyziębi;
- jeśli masz taką możliwość, to przebierz uratowanego w suche rzeczy i narzuć na niego koc termiczny srebrną stroną do wewnątrz.
Załamał się lód - jak się uratować?
Co zrobić, gdy zarwie się pod nami lód?
Nie wpadaj w panikę. Staraj się wydostać, wypełzając na lód tak długo, aż natrafisz na mocniejszy jego fragment. Nie stawaj na nim - cały czas czołgaj się do brzegu.
Co zrobić, gdy widzisz osobę, pod którą zarwał się lód?
Wezwij pomoc. Nie biegnij do tej osoby, żeby pod tobą też nie załamał się lód. Ostrożnie podczołgaj się do niej, ale nie podawaj jej ręki, tylko jakiś przedmiot.
Jak pomóc osobie, pod którą zarwał się lód?
Podaj tonącej osobie cokolwiek, na przykład gałąź, zdjętą kurtkę, pasek od spodni, szalik, żeby mogła się tego złapać (nie podawaj swojej ręki, bo przerażona ofiara może cię wciągnąć do wody).