Zabawy dla dzieci - pomysły - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zabawy dla dzieci – pomysły

Zabawy dla dzieci – pomysły

Zabawy dla dzieci pomogą urozmaicić czas spędzony z dziećmi. Zobacz nasze propozycje kreatywnych zajęć, które odciągną twoją pociechę od smartfona i tableta.

W dzisiejszych czasach dzieci otoczone są przedmiotami, które mają zapewnić im rozrywkę. Już najmłodszych lat, a nawet miesięcy, maluchy potrafią korzystać ze smartfona czy tableta. Rodzice mają dostęp do właściwie nieograniczonej liczby bajek, którymi mogą zająć swoje pociechy. Warto jednak od czasu do czasu zaproponować dzieciom zajęcia, które rozwiną ich wyobraźnię czy motorykę.

Poniżej przedstawiamy kilka kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci, które można przeprowadzić w domu lub na dworze.

Zabawy dla dzieci w domu

Warto zacząć od tego, że w zabawy dla dzieci w domu nie muszą być wcale mniej atrakcyjne niż np. wyprawa do parku rozrywki. Wystarczy zajrzeć do kuchennych szafek, żeby znaleźć narzędzia do doskonałej zabawy. Jeśli masz w domu np. mąkę, twoje maluchy czeka doskonała rozrywka! 

Zabawy dla dzieci z użyciem mąki:

  • Rysowanie na mące: na tacę wsyp warstwę mąki. Voila! Do rysowania nie potrzeba flamastrów czy kredek. Dziecko tworzy obrazy wodząc palcem po dnie naczynia.
  • Masa solna: wymieszaj mąkę z solą i wodą (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Już przygotowanie masy solnej może być świetną zabawą. A tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów na pewno sprawi dziecku wiele radości. Gotowe figurki można wypiec w piekarniku lub pozostawić do wyschnięcia, a następnie pomalować farbkami.
  • Gniotki: wsyp mąkę do balona. W taki oto prosty sposób otrzymasz “gniotka” czyli formę zmieniającą swoje kształty pod wpływem dotyku. “Gniotek” będzie jeszcze fajniejszy, jeśli domaluje się mu flamastrami oczy i usta. Ponadto można przykleić mu np. włosy zrobione z włóczki.

Ruch to zdrowie!

Czyli zabawy ruchowe dla dzieci. Współczesne dzieci spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed ekranami. Dlatego warto wykorzystać każdą chwilę na zaangażowanie dziecka w zabawy ruchowe. Mamy wiosnę, a wkrótce lato, więc pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu.

Bawiąc się na dworze warto sięgnąć po tzw. klasyki. 

  • “Raz dwa trzy baba jaga patrzy”: wspaniała zabawa dla całej rodziny, która na pewno dostarczy mnóstwa śmiechu i ruchu. Jedna osoba jest babą jagą. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
  • Ściganie się: kolejna zabawa ruchowa do której nie potrzeba żadnych akcesoriów typu piłka. Wystarczy energia i nutka rywalizacji. Dzieci mogą ścigać się na krótkich lub dłuższych dystansach wyznaczonych przez rodzica. 
  • Berek: czyli ruch i kupa śmiechu gwarantowane. Stara jak świat zabawa ruchowa, w której może uczestniczyć cała rodzina. Uczestnicy uciekają przed berkiem, a ten kogo berek dogoni automatycznie się nim staje.
  • Gra w klasy: jedyne czego potrzebujemy to kreda, chodnik i trochę wyobraźni. Dzieci rysują na chodniku klasy (wedle własnego uznania), a potem ich zadaniem jest skakanie po nich w różnych konfiguracjach.

Bądźmy eko!

Czyli zabawy ekologiczne dla dzieci. O ekologii mówi się coraz częściej i poważniej. To temat, który zdecydowanie powinien nas interesować. Dbanie o Ziemię to nie tylko nasz obowiązek, ale i przywilej. Warto włączyć maluchy do interesowania się ekologią już od najmłodszych lat. Najlepiej oczywiście przez gry i zabawy dla dzieci.

  • Wspólne sprzątanie ulubionego parku lub skwerku: dbanie o przestrzeń, która nas otacza to ważna sprawa. Ze wspólnego sprzątania ulubionych miejsc można zrobić zabawę, np. rywalizować, kto zbierze więcej worków. Ten kto wygra dostaje np. lody.
  • Ogródek na parapecie lub balkonie: warto nauczyć dziecko od małego dbania o rośliny. Maluch sadzi np. fasolkę lub bazylię, a potem dba o roślinkę, obserwując jak rośnie.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >