Z jakim jedzeniem nie łączyć antybiotyków?
Strona główna » Z jakim jedzeniem nie łączyć antybiotyków?

Z jakim jedzeniem nie łączyć antybiotyków?

Sięgamy po nie w przypadku, kiedy przepisze nam je lekarz i zażywamy zgodnie z jego zaleceniami. Sprawdź, z jakim jedzeniem lepiej nie łączyć antybiotyków.

Kiedy antybiotyki są potrzebne

Wykorzystuje się je w leczeniu określonych zakażeń powodowanych przez bakterie, jednak nawet niektóre tego rodzaju infekcje można leczyć lepiej bez użycia antybiotyków. Ten rodzaj leków stosuje się w poważnych, zagrażających życiu przypadkach, jak na przykład zapalenie płuc czy sepsa. Skuteczne antybiotyki potrzebne są również ludziom, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju zakażenia (np. pacjenci podczas chemioterapii czy osoby w zaawansowanym stadium choroby nerek). Należy je zażywać dokładnie tak, jak zalecił lekarz – w odpowiednich dawkach, i o odpowiednich porach. W żadnym wypadku nie należy przerywać wcześniej kuracji antybiotykowej, bo bakterie mogą się wtedy uodpornić na ten lek.

Antybiotyków nie należy łączyć z cytrusami

Zarówno cytrusy jak i soki z nich zrobione zawierają substancje, które hamują wchłanianie antybiotyku do krwi. Cytrusem szczególnie pod tym względem niebezpiecznym jest grapefruit.

Antybiotyki nie lubią mleka

Mleko zawiera dużo wapnia, a ten może zmniejszyć wchłanianie antybiotyków nawet o połowę. W czasie terapii antybiotykowej unikaj więc mleka i jego przetworów a także wszelkich potraw zawierających wapń. To samo dotyczy potraw i suplementów zawierających żelazo. Razem z lekiem tworzy ono związki nierozpuszczalne, nieprzyswajalne przez organizm.

Nie łącz antybiotyków z kofeiną

Kofeina, podobnie jak wapń, również zmniejsza wchłanianie antybiotyków. Dlatego kawę lepiej pić godzinę przed lub dwie godziny po przyjęciu leku. A najlepiej nie pić jej wcale

Herbaty ziołowe

Ziołowe herbaty, choć zdrowe, w przypadku zażywania antybiotyku mogą wchodzić z nim w reakcję powodując niepożądane skutki. Dlatego lepiej z nich zrezygnować na czas antybiotykoterapii.

Alkohol i niektóre leki

Alkohol wchodzi w reakcję z lekiem, może utrudniać jego metabolizowanie, a także potęgować skutki uboczne i wpływać na jego wchłanianie. Podobnie rzecz się ma z niektórymi lekami, na przykład anytkoncepcyjnymi, obniżającymi ciśnienie, lekami na bezsenność i na alergię. Najlepiej skonsultuj z lekarzem, jakie leki bierzesz i czy możesz je przyjmować razem z antybiotykiem.

Więcej na temat zdrowia dowiesz się słuchając Radia Pogoda codziennie o 12:30

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >