Wyjazd na biwak to kusząca propozycja dla tych, którzy lubią atrakcje survivalowe. Sprawdź jak się przygotować aby wycieczka była przyjemnością a nie mordęgą.
Co to w ogóle jest biwak?
To nocowanie w plenerze, pod gołym niebem, pod namiotem lub w szałasie. W języku niemieckim słowo „Biwacht” znaczy tyle co dodatkowy nocny patrol, u alpinistów to spanie na półce skalnej, u grotołazów – miejsce noclegu w jaskini. Jak widać wyjazd na biwak ogólnie kojarzy się z nocowaniem w niezbyt komfortowych warunkach co nie znaczy, że biwak bywa nieprzyjemny. Trwa zazwyczaj góra kilka dni i jest odskocznią od miejskiego zgiełku.
Miejsce na biwakowanie
Miejsce na biwak warto wybrać wcześniej. Zrób sobie wycieczkę tam, gdzie chcesz nocować, sprawdź, czy miejsce jest suche i wyrównane. Są obszary chronione, w których nie wolno rozbijać namiotów, ale od niedawna Lasy Państwowe zezwalają na nocowanie w lesie. Grupy do 9 osób nocujące nie dłużej niż dwie doby nie muszą tego zgłaszać. Szczegóły są na stronie lasów państwowych
Spanie na biwaku
Jeśli noce są ciepłe a prognozy bezdeszczowe rozważmy spanie pod gołym niebem. Wystarczy hamak i odpowiedni śpiwór, które rano zapakujemy do plecaka. Dla bardziej wymagających są namioty lekkie i łatwe do rozłożenia. Warto zabrać materace lub maty do spania zwłaszcza, jeśli biwakujemy z dziećmi. Koniecznym wyposażeniem jest śpiwór oraz latarka.
Jedzenie
Cała przyjemność biwakowania polega na tym, że jedzenie gotujemy w warunkach polowych. Niezbędna jest więc kuchenka i naczynia do gotowania. W sklepach znajdziemy składane zestawy zawierające menażkę, talerz i sztućce. Bez względu na to przyda się nóż wielofunkcyjny z otwieraczem i kilkoma ostrzami. Pamiętajmy o zapałkach, a jeśli planujemy ognisko – koniecznie je zabezpieczmy i zróbmy z dala od namiotu. Zaopatrzmy się też w zapas wody pitnej lub w butelki z wysokiej jakości filtrami. Gwarantują one dobrą jakość wody nawet zaczerpniętej ze strumienia. Na biwaku jedzenie jest proste – kanapki, kiełbasy z ogniska, jagody z lasu. W plenerze sprawdzą się potrawy jednogarnkowe z ryżem, makaronem i dowolnymi dodatkami. Mleko, kawa, herbata uzupełnią naszą przenośną lodówkę, którą powinniśmy zabrać na wyjazd
Strój i akcesoria na biwakowanie
Wyjeżdżamy na dwie – trzy noce, mimo to przydadzą się rzeczy ciepłe rzeczy, bo noce bywają chłodne. Sprawdzi się odzież sportowa i polary. Warto zabrać co najmniej dwa zestawy odzieży na wypadek, gdyby jedna zamokła. Przyda się też turystyczny stolik i krzesła, latarki, prysznic turystyczny oraz worki na śmieci. Żelazną zasadą nocowania w plenerze jest posprzątanie po sobie.
ZOBACZ TEŻ:
Dodaj komentarz