Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu barwy zębów, przeważnie o kilka tonów. Kto może się zdecydować na taki zabieg i z czym się to wiąże?
W aptece oraz w wielu innych miejscach można kupić preparaty do samodzielnego wybielania zębów. Zwykle jednak bezpieczniej i pewniej zdecydować się na zabieg w gabinecie stomatologicznym niż zdawać się na metodę domową. Do wyboru mamy wtedy: wybielanie w gabinecie i wybielanie nakładkowe.
Wybielanie w gabinecie polega na zastosowaniu stężonego żelu wybielającego i aktywowaniu go źródłem światła (na przykład lampą halogenową czy laserem). Zabieg trwa koło godziny, efekt jest widoczny bezpośrednio po jego zakończeniu. Wybielanie nakładkowe natomiast rozpoczyna się od wykonania specjalnej szyny, w której aplikowany jest środek wybielający. Pacjent w domu zgodnie ze wskazówkami lekarza aplikuje żel wybielający do nakładek i umieszcza je na zębach na określony czas. Cykl taki trwa około dwóch-trzech tygodni.
O czym pamiętać przed zabiegiem?
- Efekt wybielenia zębów zawsze jest trudny do przewidzenia, a do tego zależy od wielu czynników, m.in. od budowy szkliwa, stopnia i przyczyny przebarwienia, predyspozycji genetycznych, wyjściowego koloru szkliwa, zażywanych leków.
- Istnieje grupa osób, u których wybielanie zębów, nie przynosi żadnego efektu.
- Jeśli zdecydujemy się na domowe metody, konsekwencje mogą być różne. Nie ma gwarancji, że efekt wybielenia będzie jednolity czy zgodny z naszymi oczekiwaniami.
- Zabieg działa tylko na zęby naturalne. Wybielaniu nie poddają się wypełnienia kompozytowe, korony, licówki oraz mosty. W celu dopasowania ich koloru do wybielonych zębów konieczna jest ich wymiana.
- W gabinetach stomatologicznych nie wykonuje się wybielania zębów u osób poniżej 16 roku życia.
- Zabiegowi wybielania zębów nie można poddać się w czasie ciąży i karmienia piersią.
- Przed zabiegiem należy zadbać o zdrowie jamy ustnej. Śluzówka i dziąsła powinny być w dobrej kondycji, bez stanów zapalnych, zęby bez próchnicy oraz kamienia nazębnego.
Co się może zdarzyć po wybielaniu zębów?
- Po zabiegu wybielania, a w przypadku wybielania nakładkowego także podczas jego trwania, konieczne jest stosowanie tzw. białej diety. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu pokarmów i napojów zawierających barwniki, tak naturalne, jak i sztuczne. Dozwolone są: niegazowana woda bez dodatków, produkty pochodzenia mlecznego, białe ryby i owoce morza bez przypraw, białe/jasne warzywa, białe produkty zbożowe.
- Najczęstszym skutkiem ubocznym jest nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne. Występuje nawet u połowy pacjentów, szczególnie po zabiegach w gabinecie stomatologicznym. Dolegliwości zwykle ustępują kilka dni po zakończeniu zabiegu.
- Drugim najczęściej występującym skutkiem ubocznym wybielania zębów jest podrażnienie dziąseł. Zwykle zdarza się po wybielaniu nakładkowy i metodami domowymi. Zazwyczaj przebiega łagodnie i szybko ustępuje.
- Wygląd osiągnięty dzięki zabiegowi nie utrzymuje się na zawsze, zwykle od roku do pięciu lat. Jeśli chcemy zachować jasny kolor zębów, zabieg należy po tym czasie powtórzyć.
- Utrzymanie się koloru zależy od nawyków pacjenta, między innymi takich jak dbałość o higienę jamy ustnej czy palenie papierosów, i diety (picie dużej ilości kawy, czarnej herbaty i czerwonego wina nie służy trwałości efektu).
- Wybielanie nie zwiększa podatności zębów na próchnicę ani nie osłabia ich struktury.
Czytaj też: