Dowiedz się więcej o głównych postaciach ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji. Przybliżamy sylwetki ważnych osób wojny toczonej na Ukrainie: od postaci pierwszoplanowych po bohaterów bitew na froncie.
Spis treści:
Rosyjska agresja na demokratyczną i niepodległą Ukrainę zaszokowała cały zachodni świat. Jednak nieugięta, bohaterska postawa sił ukraińskich już teraz budzi powszechny podziw. W walce z najeźdźcą odwagą wyróżniają się nie tylko szeregowi żołnierze, ale też urzędnicy i ochotnicy, w tym sam prezydent Ukrainy, który odrzucił złożoną mu przez Stany Zjednoczone ofertę wywiezienia z otoczonego przez Rosjan Kijowa.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Choć wielu nie miało do niego zaufania, jako tajemniczej postaci – komika, który został prezydentem całego kraju – to swoją nieugiętą i odważną postawą wobec rosyjskiego ataku wzbudził ogromny szacunek całego wolnego świata. Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski z wykształcenia jest prawnikiem. Przyszedł na świat w rodzinie ukraińskich Żydów – tam bardziej fałszywie brzmią obelgi Władimira Putina, jakoby w Kijowie rządzili „faszyści”. Od młodości interesował się aktorstwem – występował w szkolnych przedstawieniach, potem współtworzył grupę kabaretową „95-j kwartał”, w której tworzył większość skeczy. W 2006 roku zwyciężył w ukraińskiej wersji znanego programu rozrywkowego „Taniec z gwiazdami”. Występował w komediach romantycznych i kabaretach, jednak największą popularność przyniosła mu rola w satyrycznym serialu „Sługa narodu”, w którym wcielił się w rolę nauczyciela historii, który został prezydentem Ukrainy. Pod koniec 2017 roku wraz ze współpracownikami zarejestrowali partię polityczną Sługa narodu i niemal od razu w sondażach opinii publicznej został jednym z faworytów wyborów prezydenckich. 31 grudnia 2018 oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach, w których następnie pokonał ubiegającego się o reelekcję Petro Poroszenkę i objął urząd.
Po rosyjskiej inwazji pozostał w Kijowie. W sobotę rano, mimo zmasowanego ataku Rosjan na stolicę Ukrainy, odrzucił amerykańską pomoc w wyjeździe, pozostał w mieście i dowodzi obroną kraju. Zamieścił w internecie nagranie z ulicy Kijowa, na którym mówi:
„Dzień dobry o poranku Ukraińcy. Jest wiele fałszywych informacji, że każę naszej armii złożyć broń. Jestem tutaj, a nasza armia nie składa broni. Będziemy walczyć o naszą ziemię, rodziny, dzieci. Nie złożymy broni, będziemy bronić naszego państwa. Naszą bronią jest prawda. A prawda jest taka, że to jest nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci. I będziemy tego wszystkiego bronić! Chwała Ukrainie!”.
Witalij Kliczko i Władymir Kliczko – obrońcy Kijowa
Bracia Kliczko przez lata jako bokserzy dominowali w wadze ciężkiej na ringach całego świata. Wspólnie byli mistrzami najważniejszych federacji bokserskich i – jak obiecali swojej mamie – nigdy nie zmierzyli się ze sobą w ringu, żeby uniknąć braterskiej walki. Po zakończeniu kariery bokserskiej starszy z braci, Witalij Kliczko, poświęcił się polityce: założył partię UDAR (ukr.: „cios”) i kilkukrotnie brał udział w wyborach na mera Kijowa. Zwyciężył w nich w 2014 roku i od tamtej pory rządzi miastem. Po rosyjskim ataku obaj bracia nagrali film zagrzewający Ukraińców do walki a resztę świata do solidarności. Zapowiedzieli, że będą walczyć w obronie miasta z bronią w ręku. W sobotę mer Kijowa ponformował, że „W wyniku starć ulicznych z grupami dywersyjnymi w stolicy Ukrainy od 6 rano rannych zostało 35 osób, w tym dwoje dzieci”.
Obrońcy Wyspy Węży
Cały świat poruszyła historia 13 bohaterskich funkcjonariuszy ukraińskiej straży granicznej – obrońców malutkiej, skalistej wysepki na Morzu Czarnym. Rosyjska marynarka wojenna zaapelowała do nich, żeby się poddali, inaczej zostaną zabici. Ukraińcy odpowiedzieli krótko: „Do rosyjskiego okrętu wojennego: p****** się!”. Wszyscy obrońcy wyspy zginęli. W uznaniu ich bohaterstwa prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył pośmiertnie wszystkich obrońców tytułem Bohatera Ukrainy.
Witalij Skakun – bohater z mostu Heniczesk
W piątek 25 lutego jednym z poległych w walce z najeźdźcą był młody ukraiński ochotnik – Witalij Wołodymyrowycz Skakun. Poległ podczas wysadzania mostu nieopodal miasta Heniczesk. Wysadzanie obiektu miało na celu spowolnienie rosyjskiego ataku z kierunku półwyspu krymskiego. Skakun miał zgłosić się na ochotnika do wysadzeniu przeprawy – trzeba to było zrobić ręcznie. Żołnierz nie miał czasu na ucieczkę, a mimo to wysadził most, ginąc w eksplozji. Wykonał zadanie – przeprawa została zniszczona, co dało ukraińskiemu wojsku czas na przegrupowanie sił. Dowództwo wystąpiło o pośmiertne przyznanie Skakunowi odznaczenia państwowego.
Czytaj też:
2 komentarze
trzymam za WAS kciuki! Nie dajcie się zabić !!!
[…] Wiadomości […]