Witamina E na stawy - najnowsze wyniki badań
Strona główna » Witamina E na stawy – najnowsze wyniki badań

Witamina E na stawy – najnowsze wyniki badań

Od dawna było wiadomo, że witamina E, zwana witaminą młodości i płodności wspomaga wiele funkcji organizmu. Najnowsze badania dowodzą, że jest najlepsza na chore stawy.

Reumatoidalne zapalenie stawów – co to jest?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zwane potocznie gośćcem lub artretyzmem to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Długotrwały stan zapalny z nią związany powoduje powolne niszczenie chrząstek, ścięgien, więzadeł a w końcu kości. Towarzyszy temu ból i drętwienie stawów oraz ich deformacja. Choroba ma przebieg reemisyjny, to znaczy, że mogą zdarzać się jej rzuty i okresy poprawy, może prowadzić do inwalidztwa.

Witamina E na chore stawy – najnowsze badania

„European Journal of Cinical Nutricion” opublikował wyniki badań, z których wynika, że witamina E bardzo korzystnie wpływa na stawy. Badania pochodzą z 9 źródeł, przeprowadzone były na 40 000 uczestnikach. Suplementacja witaminy E może zmniejszyć obrzęki w obrębie stawów, złagodzić uczucie sztywności i poprawić komfort życia. Dzieje się tak dlatego, że witamina E przywraca barierę jelitową i dobrze wpływa na przewód pokarmowy, a dieta jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na rozwój choroby. Nie podejmuj jednak decyzji o jej suplementacji bez konsultacji z lekarzem.

Jakie produkty zawierają witaminę E?

Witaminę E zawiera: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, kiełki zbóż, orzechy, migdały. Znajdziemy ją także w pełnoziarnistych produktach zbożowych, oraz w niektórych warzywach – szpinaku, szparagach, awokado, jarmużu, marchwi oraz w malinach i jeżynach. Jest także w mleku i produktach nabiałowych oraz w jajkach.

Witamina E – niedobór i nadmiar

Właściwa ilość przyjmowania witaminy E to 8 mg dla kobiet i 10 mg dla mężczyzn. Jej niedobory zdarzają się bardzo rzadko, przeważnie u osób schorowanych, z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Braki tej witaminy skutkują osłabieniem mięśni, zaburzeniami koncentracji i spadkiem płodności, skóra jest przesuszona. Nadmiar witaminy E może powodować zaburzenia układu pokarmowego, bóle głowy i problemy ze wzrokiem.

Więcej informacji na temat zdrowia usłyszysz w Radiu Pogoda o godzinie 12:30

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >