Atakuje głównie dzieci i dla tych młodszych może być niebezpieczny. Czym jest wirus RSV? Jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić? Wyjaśniamy.
Wirus RSV – co to jest?
To wirus powszechny wśród dzieci do 5 roku życia. Atakuje górne i dolne drogi układu oddechowego. Powoduje duszności i może prowadzić do zapalenia płuc lub oskrzelików. Szczególnie niebezpieczny jest w przypadku niemowląt, które często z jego powodu muszą być hospitalizowane. Nie ma na niego szczepionki i jest jednym z niewielu wirusów, przed którym nie chronią malucha przeciwciała przyjmowane wraz z mlekiem matki. Należy do wirusów wysoce zakaźnych a zachorowanie nie chroni przed zakażeniami w przyszłości.
Znany wirus atakuje ze zdwojoną siłą
Wirus RSV jest znany już od dawna i dość powszechny u dzieci. Nieco się wyciszył w czasie pandemii, kiedy żłobki i przedszkola były zamknięte a ludzi się izolowali. Ale izolacja ma dwa końce – z jej powodu pojawiło się dużo dzieci wysoce wrażliwych i mniej odpornych. To właśnie je atakuje teraz wirus ze zdwojoną siłą, zapełniając przychodnie i szpitale. W Polsce wirus jest najbardziej intensywny w okresie jesieni i zimy.
Wirus RSV – objawy
Im młodsze dziecko, tym objawy wirusa są bardziej niebezpieczne. Podczas, gdy u starszych dzieci pojawia się wodnisty katar, kaszel i gorączka, zakażenie u dzieci poniżej 2 roku życia może dawać takie objawy jak:
- katar i kaszel
- wysoka gorączka
- duszności
- senność
- przyspieszone tętno
- bezdech
Właśnie dlatego przebieg choroby u niemowląt jest szczególnie niebezpieczny, a dla wcześniaków, dzieci ważących zbyt mało, lub cierpiących na choroby współistniejące może okazać się wręcz groźny dla życia. Choroba trwa 4-8 dni, natomiast chory może zarażać nawet przez 3-4 tygodnie.
Jak się przed chronić przed wirusem?
Do zarażenia dochodzi na dwa sposoby
- drogą kropelkową (kichanie, kaszel), przy czym wirus dostaje się do organizmu przez nos i spojówki
- drogą kontaktową – poprzez używanie tych samych przedmiotów, co osoba zakażona
Dlatego ochroną przed wirusem będzie unikanie zbiorowisk dzieci (sale zabaw, kina), częste mycie rąk, unikanie osób kaszlących i kichających. Te z kolei powinny zakrywać usta i nos przy kichaniu i kaszleniu. Uzasadnione jest nie wpuszczanie na teren żłobków czy przedszkoli dzieci z objawami choroby. Należy też pamiętać, że nawet ozdrowieńcy mogą roznosić wirusa jeszcze przez kilka tygodni.
Wirus RSV – leczenie
W lekkich przypadkach wystarczy leczenie objawowe – przyjmowanie dużej ilości płynów i leków przeciwgorączkowych. Jednak kiedy pojawią się duszności, potrzebne może się okazać wspomaganie oddychania czy intubowanie i tu już potrzebna jest hospitalizacja. Warto też kontrolować organizm po przebytym zakażeniu, gdyż może ono prowadzić do groźnych powikłań. Najczęstszym z nich jest zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc ale także niewydolność serca.
ZOBACZ TEŻ: