Wielki przebój Elvisa Presleya powstał 67 lat temu. Oto historia "Love Me Tender" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wielki przebój Elvisa Presleya powstał 67 lat temu. Oto historia „Love Me Tender”

Wielki przebój Elvisa Presleya powstał 67 lat temu. Oto historia „Love Me Tender”

Ten hit znają niemalże wszyscy. “Love Me Tender” obchodzi kończy dziś 67 lat! Elvis Presley napisał go w duecie z oscarowym kompozytorem. Jednak mało kto wie, że oficjalne i nieoficjalne autorstwo jest przypisane innym osobom.

Elvis Presley odcisnął niewiarygodne piętno na światowej muzyce. Jego talent wykroczył daleko poza amerykański rynek muzyczny. Piosenkarz zdobył miliony fanów na całym świecie. W karierze stworzył ogromną ilość przebojów. Wśród nich znajduje się “Love Me Tender”. Ta piosenka powstała 67 lat temu. Jest niezapomniana po dziś dzień.

Zobacz także: Dziś River Phoenix skończyłby 53 lata. Był nazywany “Jamesem Deanem nowej ery”

“Love Me Tender” i problem z autorstwem

Elvis Presley wszedł do studia, by nagrać “Love Me Tender” dokładnie 24 sierpnia 1956 roku. Utwór wydano na singlu 8 października tego samego roku. Wcześniej jednak ktoś musiał go napisać. Zrobił to sam Presley w towarzystwie Kena Darby’ego. Był on uznanym kompozytorem muzyki filmowej. W 1956 roku otrzymał Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu “Król i ja”. Później jeszcze dwukrotnie był laureatem tej prestiżowej nagrody.

Darby i Presley stworzyli “Love Me Tender” w duecie. Jednak oficjalne autorstwo przypisane jest Verze Matson, żonie kompozytora. Nie jest to jednak żadna pomyłka. Wystąpiły bowiem problemy z prawami autorskimi, a to był sposób na to, by się ich pozbyć. Elvis Presley zaśpiewał tę piosenkę w filmie “Kochaj mnie czule” (ang. “Love Me Tender”). Piosenkarz zagrał w nim też główną rolę.

Zobacz także: Pasmo sukcesów po serii niepowodzeń. Historia piosenki „Acapulco” Ricchi e Poveri

Elvis Presley osiągnął wielki sukces

“Love Me Tender” wykonywało później wielu różnych artystów. Wśród nich znaleźli się chociażby James Brown, Frank Sinatra, Ricky Nelson czy Tony Bennett. To jednak nie jedyny utwór Presleya, który szturmem podbił serca słuchaczy i innych wykonawców. Amerykański piosenkarz dorobił się pokaźnej liczby przebojów, które znane są na całym świecie.

Elvis Presley stał się niekwestionowaną ikoną nie tylko muzyki, lecz także popkultury. Przez wiele osób nazywany jest “królem rock and rolla”. Szacuje się, że jego płyty sprzedały się w oszałamiającym nakładzie przekraczającym 600 milionów egzemplarzy. Zmarł w 1977 roku, ale jego legenda będzie wieczna. Nawet ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter pożegnał go słowami: “Jego muzyka i osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”.

Zobacz także: Jerzy Satanowski stworzył muzykę do największych polskich przebojów. „Nie żałuję” i „Wołanie Eurydyki” to dopiero początek

Chcesz poznać historie innych kultowych utworów? Znajdziesz je klikając w TEN link.

Poznaj historie największych gwiazd muzyki w audycji Aleja Sław Radia Pogoda w każdy weekend od 14:00.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >