Dowiedz się, kiedy w 2023 roku wypada dzień rozpoczynający Wielki Post oraz ile trwa i co symbolizuje. Sprawdź najważniejsze daty.
Wielki Post to taki czas, w którym katolicy na całym świecie poszczą i pokutują, co ma ich przygotować do nadejścia najważniejszych świąt chrześcijańskich – Wielkanocy. Zaczyna się on w Środę Popielcową (Popielec). Jest to święto ruchome, co roku przypadające 46 dni kalendarzowych przed Świętami Wielkanocnymi.
Kiedy pierwszy dzień Wielkiego Postu?
W roku 2023 Środa Popielcowa przypada 22 lutego i jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jak długo trwa Wielki Post? Trwa on 40 dni (nie licząc niedziel). Środa Popielcowa (Popielec) to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post – osoby między 18. a 60. rokiem życia powinni ograniczyć pokarmy do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Z kolei osoby w wieku powyżej 14 lat nie powinny jeść mięsa.
Kiedy kończy się Wielki Post 2023?
Okres wielkopostny w tym roku zaczyna się 22 lutego i potrwa do soboty 8 kwietnia. Zgodnie z obowiązującym do 1983 roku prawem kanonicznym trwał do Wielkiej Soboty i to ten dzień przyjmuje się jako moment jego zakończenia, jednak aktualny kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje samego dnia jego zakończenia. W Kościele katolickim Wielki Post trwa 40 dni (bez wliczania niedziel), co w Biblii ma znaczenie symboliczne. Tyle dni Jezus Chrystus pościł na pustyni. Tyle samo czasu trwał potop mający oczyścić Ziemię z grzechów i przez taki czas Mojżesz przebywał na górze Synaj (Horeb), by otrzymać od Boga Dekalog. Przez 40 lat Żydzi wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej i tyle samo lat Izraelem władali król Dawid i jego syn Salomon. Okres ten jest traktowany jako czas nawrócenia i pokuty. Chrześcijanie przez ten czas przygotowują się na najważniejsze dla siebie święta w całym roku.
Jak dobrze przeżyć Wielki Post?
Przez ten czas chrześcijanie starają się nie organizować wystawnych zabaw i imprez, skupiając się na pokucie. Zabawy i imprezy organizuje się w ostatki, które kończą się wraz ze Środą Popielcową. Należy pamiętać, że post ścisły (ilościowy) obowiązuje katolików jedynie w Środę Popielcową (22 lutego) oraz w Wielki Piątek (7 kwietnia). Wówczas powinno się ograniczyć do trzech posiłków w ciągu dnia: dwóch lekkich i jednego posiłku do syta. Ponadto nie powinno się wtedy jeść mięsa. Od postu ilościowego w tych dniach zwolnione są osoby do 18. roku życia oraz seniorzy po 60. roku życia. Mięsa nie powinni jeść wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia. Według nauk kościoła katolickiego w trakcie Wielkiego Postu, jako że jest to czas nawrócenia, wierni powinni koncentrować się na modlitwie, poście oraz jałmużnie.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
Wielki Post 2023
Kiedy pierwszy dzień Wielkiego Postu?
W tym roku Środa Popielcowa przypada 22 lutego i jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu.
Kiedy kończy się Wielki Post w 2023 roku?
Trwa 40 dni (nie licząc niedziel). W 2023 roku potrwa do soboty, 8 kwietnia.
Czy w Środę Popielcową trzeba pościć?
Popielec to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post – osoby między 18. a 60. rokiem życia powinni ograniczyć pokarmy do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Katolicy nie powinni też jeść mięsa.