Wakacje kredytowe 2022: Jak złożyć wniosek? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wakacje kredytowe 2022: Jak złożyć wniosek? [Wyjaśniamy]

Wakacje kredytowe 2022: Jak złożyć wniosek? [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Wyjaśniamy, o czym muszą pamiętać posiadacze kredytu hipotecznego, by móc z nich skorzystać.

Od dziś można już składać wniosek o przyznanie wakacji kredytowych, które umożliwią zawieszenie płacenia nawet do 8 rat kredytu hipotecznego w 2022 i 2023 roku. Spłatę kredytu można zawiesić w następujący sposób:

  • na 2 miesiące w okresie 01.08 – 30.09.2022 roku;
  • na 2 miesiące w okresie 01.10 – 31.12.2022 roku;
  • po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z tego mechanizmu korzystać mogą kredytobiorcy posiadający kredyt zawarty w złotówkach, którzy:

  • zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku oraz
  • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli dany kredytobiorca już korzysta z wakacji kredytowych, które wcześniej uzgodnił już z bankiem oraz złoży wniosek o takie wakacje na mocy nowych przepisów, to to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Wniosek o wakacje kredytowe – jak złożyć?

Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Nie ma jednego wzoru wniosku – jego wygląd zależy od tego, jakie rozwiązanie udostępnił kredytobiorcom dany bank. Można go sporządzić samemu i wysłać do banku pocztą, napisać go podczas wizyty w placówce albo w formie elektronicznej – każdy bank umożliwia to swoim klientom i informacje w tej kwestii dostępne są na stronie internetowej banku.

O czym pamiętać, wypełniając wniosek?

Ponieważ nie ma jednego wzoru wniosku, to w każdym banku może on wyglądać nieco inaczej. Wielu klientów banków, wypełniając wniosek elektronicznie, może otrzymać do wyboru dwie opcje:

  • umowne wakacje kredytowe;
  • ustawowe wakacje kredytowe.

„Umowne wakacje kredytowe” dotyczą umowy kredytowej zawartej z bankiem i istnieją niezależnie od nowych przepisów. Wypełniając opisywany wniosek należy wybrać opcję „ustawowe wakacje kredytowe”. Trzeba w tym wniosku określić też okres wakacji, jaki nam odpowiada oraz zaakceptować oświadczenia.

Bank w ciągu 21 dni może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe rozpoczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy.

Czym są wakacje kredytowe?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to żadna obniżka ani zmniejszenie wysokości rat kredytu. Wakacje oznaczają tylko zawieszenie spłat pożyczki na określony czas. Z reguły oznacza to odłożenie w czasie konieczności spłaty jednej lub kilku rat. Nie zmienia to niczego w ogólnej kwocie pożyczki – po prostu trzeba będzie ją spłacić w późniejszym terminie. To, ile takie wakacje kredytowe trwają, zależy od uzgodnień banku z kredytobiorcą (z reguły ten okres to 1 do 6 miesięcy).

Czy to się opłaca?

Ten mechanizm może być przydatny kredytobiorcom, którzy mogą czasowo zmagać się z problemami finansowymi. Możliwość odsunięcia w czasie konieczności spłaty może pomóc im stanąć na nogi, kiedy już poprawi się ich sytuacja. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że finalnie wakacje kredytowe powodują de facto przedłużenie okresu spłacania pożyczki, więc niekoniecznie mogą one odpowiadać osobom, które zaplanowały spłatę kredytu przed terminem.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Zobacz więcej >