W młodości złamała wiele serc. Danuta Szaflarska nie mogła odpędzić się od adoratorów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » W młodości złamała wiele serc. Danuta Szaflarska nie mogła odpędzić się od adoratorów

W młodości złamała wiele serc. Danuta Szaflarska nie mogła odpędzić się od adoratorów

Danuta Szaflarska zapisała się w historii jako jedna z najbardziej utalentowanych polskich aktorek. Choć jej kariera była przepełniona sukcesami, gwiazda kina nie miała tyle samo szczęścia w miłości. Mimo że dwukrotnie wychodziła za mąż, oba jej związki się rozpadły. Dlaczego kobieta nie mogła odnaleźć tego jedynego?

Danuta Szaflarska przyszła na świat 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach na Sądecczyźnie. Już jako dziecko uwielbiała wcielać się w rozmaite role i razem z kolegami i koleżankami z rodzinnej wsi zaczęła wystawiać pierwsze przedstawienia. W końcu trafiła do amatorskiego zespołu teatralnego. Na scenie po raz pierwszy wystąpiła, mając dwanaście lat. Wcieliła się wówczas w Michasia z dramatu „Horsztyński” Słowackiego.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kręta droga do aktorstwa

Choć gra na teatralnych deskach świetnie się jej udawała, Danuta Szaflarska marzyła, by zostać lekarką. Studia medyczne były jednak na tyle kosztowne, że ostatecznie kobieta zdecydowała się na naukę w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie. Niestety przyszła gwiazda kina zachorowała na tyfus i musiała przerwać edukację.

Na zmianę kierunku studiów namówili ją koledzy. W końcu Danuta Szaflarska uległa i wzięła udział w egzaminach na Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Komisja nie chciała jednak przyjąć jej na uczelnię, ponieważ brakowało jej wiedzy o historii teatru. Dopiero dzięki wstawiennictwu dyrektora placówki, Aleksandra Zelwerowicza, młoda aktorka dostała się do szkoły.

Zobacz także: To nie ona miała być Jagną w „Chłopach”. Emilia Krakowska ujawnia

Danuta Szaflarska jest legendą kina. Była najdłużej pracującą polską aktorką

Dziś Danuta Szaflarska uchodzi za jedną z najlepszych polskich aktorek w historii. Jej talentem zachwycali się nie tylko widzowie, ale i krytycy filmowi. Do najbardziej znanych produkcji, w których zagrała, należą „Zakazane piosenki” i „Skarb” Leonarda Buczkowskiego, „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera oraz „Diabły, diabły” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej. Na scenach i przed kamerami występowała ponad siedemdziesiąt lat. Gdy kończyła karierę, świętowała swoje 101 urodziny.

Danuta Szaflarska w filmie „Zakazane Piosenki” (1946). Źródło: commons.wikimedia.org/Domena publiczna

Zobacz także: Grażyna Szapołowska zmagała się z chorobą. “Byłam wyczerpana bólem”

Zabiegał o nią przez lata. Danuta Szaflarska odrzuciła jego zaręczyny

Choć życie zawodowe Danuty Szaflarskiej obfitowało w sukcesy, prywatnie nie układało jej się równie pomyślnie. Mimo tego, że urody mogła pozazdrościć aktorce niejedna kobieta, gwiazda nie miała szczęścia w miłości. Na studiach kochało się w niej wielu młodych mężczyzn. Jednym z nich był Kazimierz Rudzki. Przyszły aktor i reżyser długo starał się o względy Szaflarskiej, jednak ona widziała w nim wyłącznie dobrego kolegę.

Nadeszła wojna i drogi aktorki oraz jej adoratora się rozeszły. Po siedmiu latach spotkali się jednak ponownie na próbach do sztuki „Spotkanie” Jeana Anouilha. Dawne uczucia odżyły i młody reżyser postanowił oświadczyć się Szaflarskiej. Niestety kobieta po raz kolejny go odrzuciła. Rozwścieczony mężczyzna postanowił wtedy poprosić o rękę kelnerkę z nocnego lokalu. Nie przypuszczał wówczas, że to właśnie ona, Waleria Ablewska, zostanie jego wybranką na całe życie.

Zobacz także: Sławę przyniósł jej „Czterdziestolatek”. Anna Seniuk czarowała wdziękiem

Dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Żaden jej związek nie przetrwał

Mimo że Danuta Szaflarska dwukrotnie wychodziła za mąż, oba jej związki się rozpadły. Pierwszym mężem aktorki był Jan Ekier. Aktorka doczekała się z pianistą córki Marii. Gdy mężczyzna zaczął oczekiwać od niej porzucenia kariery na rzecz zajmowania się domem, kobieta postanowiła się z nim rozwieść.

Drugim partnerem gwiazdy został Janusz Kilański. Niestety także i ta relacja nie przetrwała. Dlaczego? Zdaniem aktorki, małżonek miał problem z tym, że posiadała własne zdanie.

Danuta Szaflarska do końca życia pozostała już singielką. Aktorka odeszła 19 lutego 2017 roku w wieku 102 lat.

Podobają Ci się postacie, wykreowane przez Danutę Szaflarską?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >