Od stycznia 2023 vat na gaz będzie znów wynosił 23%. Rządzący przewidzieli jednak ulgi dla najuboższych gospodarstw – sprawdź jakie.
Vat na gaz od 2023 roku
Do końca grudnia br. obowiązuje tarcza antyinflacyjna, dzięki której do cen gazu nie jest doliczany vat. Zgodnie jednak z ustaleniami Unii Europejskiej od nowego roku nie będzie możliwe utrzymywanie zerowej stawki vat na energię. Oznacza to, że wróci vat na gaz i będzie wynosił 23%. Jacek Sasin zapowiedział jednak, że rząd będzie się starał zrekompensować tę kwotę najuboższym gospodarstwom domowym.
Ulga na gaz ziemny dla najbiedniejszych
W związku z tym, że vat na gaz w 2023 rośnie, rząd przygotował projekt, który ma pomóc gospodarstwom domowym ogrzewanym właśnie tym surowcem. W tym przypadku będzie jednak obowiązywało kryterium dochodowe tak, aby pieniądze wróciły do najuboższych. Chodzi o zwrot kwoty podatku vat za gaz w roku 2023. W projekcie czytamy:
„Refundacja podatku VAT, zgodnie z przedstawionym projektem, będzie przysługiwać gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a którego przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego”
Uzasadnienie projektu rządowej ustawy o cenach gazu
Vat na gaz w 2023 roku – niektóre instytucje dostaną zwroty
Nie tylko najbiedniejsze gospodarstwa domowe mogą liczyć na zwrot kwoty vat na gaz w 2023 roku. Rząd ustalił również listę podmiotów, które mogą się o taki zwrot postarać. Są to szkoły, przedszkola, placówki kulturalne, spółdzielnie mieszkaniowe i inne instytucje użyteczności publicznej. Warunkiem jest to, by gaz ziemny był w nich głównym źródłem ogrzewania.
Zwrot vatu na gaz 2023 – jak to zrobić?
Podstawą do otrzymania zwrotu kwoty podatku za gaz będą faktury za gaz. W ciągu 30 dni od otrzymania takiej faktury użytkownik będzie musiał przedstawić ją w urzędzie gminy wraz z wnioskiem o zwrot vatu. Gminy wypłacą należną kwotę, a potem rozliczą się z niej z rządem, który zwróci im poniesione koszty z przeznaczonych na to rezerw.
ZOBACZ TEŻ: