USA: trzecia dawka szczepionki od 20 września - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » USA: trzecia dawka szczepionki od 20 września

USA: trzecia dawka szczepionki od 20 września

Amerykanie otrzymają trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 – ogłosiły tamtejsze służby ochrony zdrowia. Dowiedz się, czemu podjęto taką decyzję.

Władze USA ogłosiły w środę, że będą podawać trzecią dawkę (tzw. booster) szczepionki Pfizer i Moderna. Ma to zapewnić lepszą ochronę przeciwko wariantowi Delta koronawirusa.

CDC oraz pozostałe amerykańskie agencje ds. zdrowia publicznego zapowiedziały, że planują oferować trzecią dawkę preparatu osobom, które drugą dawkę szczepionki Pfizer lub Moderna otrzymały 8 miesięcy temu.

„Naszym najwyższym priorytetem pozostaje wyprzedzenie wirusa i ochrona Amerykanów przed COVID-19 za pomocą bezpiecznych, skutecznych szczepionek zapewniających długotrwałą ochronę. Dostępne dane wskazały, że ochrona przed zakażeniem [koronawirusem] spada wraz z upływem czasu. Dlatego wraz z dominacją wariantu Delta zaczynamy dostrzegać zmniejszającą się skuteczność przed zarażaniem się łagodnym lub średnim przebiegiem tej choroby” – napisały agencje zdrowotne we wspólnym oświadczeniu, podpisanym również przez głównego doradcę prezydenta USA Joe Bidena ds. zdrowia, dr. Anthonego Fauci.

Kto będzie mógł skorzystać z boostera?

Trzecia dawka szczepionki początkowo będzie dostępna tylko dla tych osób, które zostały zaszczepione preparatami Pfizera i Moderny. Jednak amerykańskie władze zapowiedziały, że planują udostępnić booster również tym, którzy zaszczepili się szczepionką firmy Johnson & Johnson.

„Bazując na naszych ocenach naukowych, można przewidywać, że obecna ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby oraz ochrona przed pobytem w szpitalu i zgonem może się zmniejszać w kolejnych miesiącach, zwłaszcza u osób, które znajdują się w grupie ryzyka lub zostały zaszczepione już na samym początku akcji szczepień. Z tego powodu doszliśmy do wniosku, że trzecia dawka będzie potrzebna, żeby zmaksymalizować stworzoną w ten sposób ochronę i wydłużyć czas jej trwania” – napisały agencje w oświadczeniu.

Amerykańskie agencje podkreśliły przy okazji, że szczepionki potwierdziły już swoją skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi i hospitalizacji oraz śmierci w wyniku COVID-19. Dodano też, że dodatkowe dawki preparatów zostaną dostarczone bezpośrednio osobom starszym oraz do placówek opiekuńczych na terenie całego kraju.

Trzeba się szczepić

We wspólnym oświadczeniu amerykańskie agencje ds. ochrony zdrowia podkreśliły, że ci Amerykanie, którzy się jeszcze nie zaszczepili, powinni to zrobić jak najszybciej:

„Niemal wszystkie przypadki ciężkiego przebiegu, hospitalizacji oraz śmierci występują obecnie u osób, które się nie zaszczepiły. Będziemy kontynuować nasze wysiłki, żeby zwiększyć wyszczepialność oraz dostarczać wiarygodne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł informacje na temat szczepionek” – czytamy.

Sprawdź też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >