USA: boostery dla każdego dorosłego - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » USA: boostery dla każdego dorosłego

USA: boostery dla każdego dorosłego

Każdy dorosły w USA będzie mógł otrzymać booster, czyli dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19. Dowiedz się więcej.

Amerykańscy regulatorzy z Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zdecydowali w piątek, że kolejne dawki szczepionek na COVID-19 (tzw. boostery) będą dostępne dla wszystkich dorosłych w kraju. Zrobiono to z powodu rosnącej liczby zakażeń oraz potencjalnego niebezpieczeństwa pogorszenia się sytuacji podczas przyszłorocznych wakacji. Ta decyzja została ogłoszona już po tym jak 10 stanów (ostatnio Massachusetts i Utah) zaczęło oferować dawki przypominające szczepionki wszystkim swoim pełnoletnim mieszkańcom. Teraz każdy w USA, kto ukończył 18 lat, ma prawo do kolejnej dawki leku, niezależnie od tego, jaką szczepionkę otrzymał wcześniej.

Aby rozpocząć podawanie boosterów wszystkim dorosłym potrzebna jest jeszcze zgoda agencji Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) na rozszerzenie oferowania trzeciej dawki preparatów firm Moderna i Pfizer. Jeśli ta zgoda zostanie uzyskana, dziesiątki milionów Amerykanów będą miały dostęp do trzeciej dawki szczepionki w przyszłym roku. Każdy, kto został zaszczepiony jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, już teraz może otrzymać booster.

Boostery dla każdego

Dostęp do dawki przypominającej szczepionki na COVID-19 był od samego początku jednym z celów administracji prezydenta Joe Bidena. Jednak we wrześniu panel doradców FDA zagłosował przeciwko. Dopuszczono wówczas jedynie preparat Pfizera, tylko dla osób najbardziej narażonych i z deficytami odporności. Od tamtej pory władze USA, w tym dr Anthony Fauci, pracowali nad możliwością poszerzenia kręgu osób uprawnionych do otrzymania boosterów. W ubiegłym tygodniu firmy Pfizer i BioNTech przekazały nowe dane, na podstawie których dowodzono, że szersze stosowanie dawek przypominających może zmniejszyć liczbę nowych zakażeń w krytycznym okresie.

Jak dotąd w pełni zaszczepionych (czyli takich, którzy otrzymali dwie dawki szczepionek Pfizera i Moderny lub jedną dawkę preparatu firmy Johnson & Johnson) jest ponad 195 mln Amerykanów. Ponad 30 mln otrzymało już dawki przypominające.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >