Urlop okolicznościowy należy się pracownikami w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu. Pracodawca nie może go odmówić w określonych przypadkach.
Czym jest urlop okolicznościowy?
To wolne dni przyznawane pracownikowi w związku z określonymi wydarzeniami w jego życiu – ślubem, zgonem bliskiej osoby czy urodzinami dziecka, ale także obowiązkiem stawienia się przed organami typu sąd na wezwanie czy udział w akcji ratowniczej. Pracodawca nie może go odmówić, jeśli pracownik przedstawi dowody na zaistnienie takiego wydarzenia. Co ważne – urlop ten nie tylko jest bezpłatny, ale również nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nie zmniejszy on puli należnych ci w danym roku dni urlopu wypoczynkowego.
Ile dni urlopu okolicznościowego w 2023 r.
Urlop okolicznościowy to 1 lub 2 dni.
- 2 dni – w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy
- 1 dzień — w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką
Urlop tylko dla zatrudnionych na umowę o pracę
Należnych dwóch dni urlopu okolicznościowego nie musisz wykorzystywać bezpośrednio po sobie, musisz to jednak uzasadnić. Urlop okolicznościowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracujesz na cały etat czy też na jego część, urlop okolicznościowy przysługuje zawsze w takim samym wymiarze. Jest również urlopem płatnym co oznacza, że mimo nieobecności dostaniesz za te dni wynagrodzenie.
Niewykorzystany urlop okolicznościowy
ten urlop niewykorzystany przepada, nie otrzymasz też za niego ekwiwalentu. To dlatego, że zdarzeń losowych nie sposób przewidzieć. Nie możesz jednak urlopu z okazji urodzenia dziecka przełożyć sobie na przykład na następny rok. Za to możesz skorzystać z urlopu okolicznościowego nawet, jeśli nie zostały ci już żadne dni z urlopu wypoczynkowego.
Wniosek o urlop
W przypadku dających się przewidzieć okoliczności (ślub, urodziny dziecka) pracownik powinien powiadomić pracodawcę, że będzie z takiego urlopu korzystał. Natomiast w przypadku pogrzebu, musi powiadomić pracodawcę co najmniej w drugim dniu urlopu, przy czym może to zrobić przez osoby trzecie. Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać dane pracownika i pracodawcy, termin i czas urlopu oraz uzasadnienie wraz z odpowiednią dokumentacją. W przypadku pogrzebu może to być akt zgonu.
ZOBACZ TEŻ:
Dodaj komentarz