Jak napisać wniosek o urlop na żądanie. O ile dni wolnego można wnioskować? Dowiedz się też, w jakich przypadkach szef może ci odmówić urlopu na żądanie.
Co się zmieni w 2021 roku? Jeśli chodzi o tak specyficzny typ urlopu jak ten brany na żądanie, to nic. Ważne jednak, żeby przy braniu wolnego w tym trybie zrobić to zgodnie z zasadami oraz tak, by nie mieć potem niepotrzebnych problemów z pracodawcą.
Ile dni urlopu na żądanie w 2021 roku?
W ciągu roku kalendarzowego pracownik może wziąć maksymalnie 4 dni urlopu na żądanie. Nie musi ustalać terminu tego urlopu z pracodawcą. Co więcej, nie musi nawet mówić, dlaczego bierze wolne, jednak lepiej jest podać powód, bo dzięki temu pracodawca łatwiej zrozumie nasze działanie i będzie nam łatwiej współpracować w przyszłości.
Dlatego też, mimo że pracownik nie musi – lepiej jednak podać powód wzięcia urlopu na żądanie – dla naszego własnego dobra.
Wniosek o urlop na żądanie musimy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu – przed godziną rozpoczęcia przez nas pracy tego dnia.
Jak napisać wniosek?
Według prawa taki wniosek nie musi być nawet przedstawiany w formie pisemnej. Jednak znowu: lepiej dla naszego dobra – w razie jakichś nieporozumień w przyszłości – na wszelki wypadek lepiej zastosować formę pisemną. Wówczas w przypadku ewentualnych nieporozumień będziemy mieli poświadczony dowód na to, że taki urlop wzięliśmy. Taki wniosek to również w przyszłość usprawiedliwienie naszej nieobecności w pracy w danych dniach. Warto więc złożyć wniosek pisemnie – tradycyjnie „na papierze” lub droga e-mailową.
Jeśli sytuacja wymagająca wzięcia urlopu na żądanie jest nagła i nie możesz stawić się w pracy z wnioskiem, to wystarczy że poinformujesz pracodawcę, a pisemny wniosek przyniesiesz po powrocie do pracy.
Poniżej przykładowy formularz wniosku o urlop na żądanie:

Kiedy pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi wzięcia urlopu na żądanie?
W wyjątkowych okolicznościach pracodawca może powołać się na artykuł 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, stanowiący, że pracownik ma obowiązek dbania o dobro swojego zakładu pracy. Gdy więc w miejscu pracy nastąpi sytuacja kryzysowa, a ty będziesz chciał w tym czasie wziąć wolne, szef – powołując się na ten przepis – może ci odmówić urlopu na żądanie. Kiedy to może zrobić? Tę kwestię uszczegółowił Sąd Najwyższy.
Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego 7 listopada 2013 r. (SNO 29/13), odmówienie urlopu na żądanie przez pracodawcę jest możliwe w dwóch sytuacjach:
- jeśli wzięcie urlopu w danym terminie będzie stało w sprzeczności z zasadą dbałości o dobro i mienie pracodawcy
- jeśli nieobecność pracownika w danym terminie może spowodować szkodę materialną w mieniu zakładu pracy.
Najważniejsze w pisaniu wniosku
Do kiedy mamy czas na złożenie wniosku o urlop na żądanie?
Wniosek ten musimy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu – przed godziną rozpoczęcia przez nas pracy tego dnia.
Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi w ciągu roku?
W ciągu roku kalendarzowego pracownik może wziąć maksymalnie 4 dni urlopu na żądanie.
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
W wyjątkowych okolicznościach pracodawca może powołać się na artykuł 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, stanowiący, że pracownik ma obowiązek dbania o dobro swojego zakładu pracy.