Upały: Jak pomóc dziecku w domu, na spacerze, w samochodzie
Strona główna » Upały: Jak pomóc dziecku w domu, na spacerze, w samochodzie

Upały: Jak pomóc dziecku w domu, na spacerze, w samochodzie

Upały są niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, które nie tylko się wtedy męczą, ale są narażone na udary, przegrzania i poparzenia. Sprawdź, jak pomóc dziecku w upały.

Upały niebezpieczne dla dzieci

Temperatury przekraczające 30 stopni w ogóle są niebezpieczne, ale szczególnie dla dzieci do 4 roku życia. Wynika to z faktu, że takie maluszki nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji, dlatego są bardziej niż dorośli narażone na udary, odwodnienia i przegrzania. Również skóra takich dzieci jest jeszcze bardzo wrażliwa i dużo łatwiej ulega poparzeniom. Dlatego tak ważne jest to, by pomóc dziecku w upały.

Jak pomóc dziecko w upały na spacerze?

Przede wszystkim nie zabieraj dziecka na spacer między godziną 10:00 a 16:00, kiedy upał jest największy. Lepiej wyjść z maluchem wcześniej lub po godzinie 18stej. Spaceruj po zacienionej stronie ulicy, wybierz się do parku lub lasu, gdzie zieleń obniża temperaturę powietrza. Ważny jest też ubiór dziecka – koniecznie powinno mieć cienkie, bawełniane i przewiewne nakrycie głowy. Niemowlę powinno być ubrane w jedną, cienką, bawełnianą warstwę ubioru, możesz też wyjść z nim na spacer w samej pieluszce, okrywając je cienką pieluchą. U starszych dzieci sprawdzą się lekkie sukienki i krótkie spodenki. Nie zapominaj posmarować pociechy kremem dla dzieci z najwyższym filtrem oraz weź ze sobą zapas wody do picia.

Upał w domu a dziecko

Dbaj o to, aby wietrzyć mieszkanie wcześniej rano, kiedy powietrze jest jeszcze chłodne. Jeśli masz okna od słonecznej strony – zamknij je w okolicach południa i zasuń rolety. Maluch może chodzić po domu w samej pieluszce lub w samych majtkach, co jakiś czas możesz schłodzić go wodą. Staraj się przebywać w najchłodniejszej części mieszkania, nie piecz i nie gotuj w domu, bo podniesie to temperaturę. W miarę możliwości schładzaj pomieszczenie wiatrakiem – o tym, jak schładzać pokój piszemy tutaj. Dbaj, by maluch dużo pił i niech cię nie martwi to, że więcej śpi i mniej je, ma do tego prawo. W ramach posiłków serwuj mu chłodne potrawy – warzywa, owoce, chłodniki, soczki.

Upał w samochodzie – jak pomóc dziecku?

Zanim wsadzisz dziecko do samochodu postaraj się schłodzić jego wnętrze zwłaszcza, jeśli auto stało na słońcu. Otwórz na chwilę wszystkie drzwi i poczekaj, aż temperatura wewnątrz nieco spadnie. Zanim zacznie działać klimatyzacja minie trochę czasu, a we wnętrzu nagrzanego auta może być nawet 60 stopni. Optymalna temperatura to 19 – 20 stopni. Podczas podróży sprawdzaj, czy słońce nie pada bezpośrednio na dziecko – jeśli tak, osłoń okna specjalnymi osłonkami przeciwsłonecznymi. Zadbaj o to, aby maluch miał dostęp do picia i nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj go samego w aucie. Samochód nawet schłodzony po wyłączeniu klimatyzacji w ciągu kilku minut nagrzewa się do temperatury 60 stopni.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >