Upał w pracy – jakie są obowiązki pracodawcy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Upał w pracy – jakie są obowiązki pracodawcy?

Upał w pracy – jakie są obowiązki pracodawcy?

Czy pracodawca musi zagwarantować klimatyzację w pomieszczeniu, jeśli panują upały? Jakie ma obowiązki w takim przypadku? Wyjaśnia Agata Kostek-Lewandowska, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Michał Pustuła w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc” postanowił sprawdzić, czy podczas upału pracodawca musi zagwarantować swoim pracownikom klimatyzację w pomieszczeniu. Słuchaczka, pani Martyna powiedziała, że w jej miejscu pracy nie ma klimatyzacji a wiatrach pracują na najwyższych obrotach, jednak niewiele to daje. Pani Martyna pyta o to, czy pracownik może domagać się zainstalowania klimatyzacji przez pracodawcę. Na to pytanie odpowie Agata Kostek-Lewandowska, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Czy faktycznie pracownik ma prawo domagać się tego, by pracodawca zainstalował klimatyzację?

„Niestety, muszę słuchaczkę zmartwić. Zamontowanie klimatyzatora, który zmniejszyłby temperaturę w miejscu pracy, nie należy do obowiązków pracodawcy. Tutaj nie ma sposobu by wymóc na przedsiębiorcy taki zakup, aczkolwiek musi on podejmować kroki, żeby temperatura powietrza w miejscu pracy była niższa, ale nie musi tego robić w ten konkretny sposób i takiego zakupu nie można od niego wymagać” – tłumaczy Agata Kostek-Lewandowska.

Czego można wymagać od pracodawcy podczas upału?

Jak wyjaśnia inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, obowiązków pracodawcy w zakresie upałów nie ma zbyt wiele. Głównie przez to, że przepisy prawa pracy w ogóle nie określają temperatury, która mogłaby być temperaturą maksymalną, w której praca może być wykonywana. Tutaj tej temperatury maksymalnej określonej nie mamy. I tak na dobrą sprawę, podstawowym obowiązkiem pracodawcy w okresie upałów jest zapewnienie pracownikom napojów. Przy czym, też musimy wiedzieć, kiedy ten obowiązek występuje, co prawo rozumie pod pojęciem upału. Dlatego że upał jest różnie rozumiany, w zależności od tego gdzie tę pracę wykonujemy.

Co z pracą w biurze?

„W pomieszczeniach pracy to jest temperatura aż 28 stopni Celsjusza i wtedy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia na napojów, przy czym te „napoje” ładnie brzmi w przepisie, aczkolwiek tutaj pracodawca musi pracownikowi zapewnić dostęp do wody pitnej” – wyjaśnia ekspertka.

Pani Agato, przyznam się szczerze, że jestem totalnie zszokowany i zaskoczony tym, co usłyszałem że nie ma w prawie czegoś takiego jak temperatura maksymalna przy której my możemy pracować. Powiedzieliśmy, że pracodawca nie ma obowiązku instalować klimatyzacji. Powiedzieliśmy również, że prawo nie przywiduje maksymalnej temperatury, przy jakiej możemy pracować. Ale powiedzieliśmy również o tym, że pracodawca musi zadbać, żeby ta temperatura nie była jednak zbyt wysoka. Tutaj jednak widzę światełko w tunelu.

Właściwa temperatura w miejscu pracy

„Obowiązek jaki pracodawca ma na pewno, to jest zapewnić właściwą temperaturę w pomieszczeniach pracy, przy czym „właściwą” – to znaczy jaką? Musi podejmować wszelkie inne kroki jeżeli nie jest w stanie zamontować klimatyzatora, który rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem w tych sytuacjach, to musi podejmować inne działania. Jak chociażby zabezpieczenie okien przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jest żeby pracodawca – że tak powiem – na własną rękę wprowadzić. To jest chociażby skrócenie czasu pracy albo zmiana godzin wykonywania pracy. Ale jeżeli to jest jego decyzja, to żaden sposób nie może on powodować obniżenia wynagrodzenia. Tak na dobrą sprawę to są wszystkie możliwe, przynajmniej opisane w prawie obowiązki pracodawcy, aby ulżył pracownikom w tym ciężkim czasie” – mówi Agata Kostek-Lewandowska.

Pani Agato, czy możemy jeszcze coś podpowiedzieć wszystkim, którzy pracują w takich warunkach, a w szczególności pani Martynie, która z tym tematem się do nas zwróciła?

„Można tutaj wyłącznie namawiać pracodawcę do tego, żeby zgodził się na skrócenie czasu pracy. Tak jak mówiłam, będzie pracodawca zobowiązany do tego, żeby wypłacić pełne wynagrodzenie, co może oznaczać, że nie będzie to do końca jego ulubione rozwiązanie, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy” – dodaje inspektor PIP.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Sprawdź też:

Autor:

Zobacz więcej >