UOKiK przetestował tabletki do zmywarek - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » UOKiK przetestował tabletki do zmywarek

UOKiK przetestował tabletki do zmywarek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził test ogólnodostępnych tabletek do zmywarek. Sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze.

Pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu wykonali 60 testów, z których uzyskano 750 wyników cząstkowych. Po lupę wzięli 10 najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek. Wytypowano je na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach.

Źródło: UOKiK

Wszystkie testowane tabletki miały formułę wielofunkcyjną („all in one”), więc według deklarowanych przez producentów funkcji czyszczących miały też posiadać dodatkowe właściwości takie jak np. zmiękczanie wody czy nabłyszczanie naczyń.

Jak powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

„Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań. W kolejnej odsłonie cyklu „UOKiK testuje” pomożemy konsumentom wybrać płyny do mycia naczyń”.

Jak testowano tabletki

Kontrolerzy sprawdzili, jak dane tabletki likwidują zabrudzenia z rozmaitych naczyń pozostawionych na 3, 24 i 72 godziny, zanim zostały włożone do zmywarki. Testowano najpopularniejsze zabrudzenia, takie jak zaschniętą owsiankę, przypalone mleko, osady z kawy i herbaty.

Okazało się, że skuteczność funkcji myjących tabletek zależy od czasu, na jaki pozostawiono naczynia, żeby brud na nich zasechł. Średnia skuteczność mycia tabletek dla naczyń mytych po 3 godzinach wyniosła 96 proc. Jeśli jednak włożono je do zmywarki po 24 godz., średnia skuteczność tabletek spadała do 89 proc. Z kolei dla naczyń z 72-godzinnym brudem skuteczność mycia spadła do 84 proc.

Źródło: UOKiK

Które tabletki do zmywarek są najlepsze?

Jak wynika z testów, najlepsze były tabletki marki Finish. Kostki tej firmy miały aż stuprocentową skuteczność nawet na naczyniach z trzydniowym, zaschniętym brudem. Tylko niewiele słabsze okazały się tabletki Filip i W5.

Najsłabszymi tabletkami w teście, jeśli chodzi o usuwanie brudu, były te marki Kraft – ich skuteczność wyniosła niecałe 80 procent.

Wszystkie testowane tabletki dobrze się rozpuszczały, nie pozostawiały smug i sprawiały, że naczynia błyszczały. Jak się okazało, najłatwiejszym brudem do usunięcia były osady z kawy, zaś najsłabiej specyfiki radziły sobie z przypalonym mlekiem.

Uwaga na liczbę sztuk w opakowaniu

Podczas testów okazało się, że nie zawsze liczba tabletek była zgodna z ta podaną przez producenta na opakowaniu. Na przykład w opakowaniu Ludwika było ich mniej niż deklarowana liczba, zaś w opakowaniach marek Brilly i Sunlight było więcej niż podawano. Mimo to zawsze masa netto towaru zgadzała się z deklarowaną.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >