Unikanie służby zdrowia podczas pandemii jest częste u najbardziej narażonych – odkryli naukowcy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Unikanie służby zdrowia podczas pandemii jest częste u najbardziej narażonych – odkryli naukowcy

Unikanie służby zdrowia podczas pandemii jest częste u najbardziej narażonych – odkryli naukowcy

Kto najczęściej unika kontaktów ze służbą zdrowia podczas pandemii koronawirusa? Sprawdź, czego dowiedzieli się holenderscy naukowcy.

Jedna na pięć osób unikała kontaktu ze służbą zdrowia podczas pandemii koronawirusa, nawet jeśli miała objawy sugerujące potrzebę pilnego kontaktu ze specjalistą – wynika z badania przeprowadzonego przez holenderskich naukowców.

„Unikanie służby zdrowia podczas pandemii może przeważać wśród tych, którzy najbardziej jej wymagają, jak na przykład seniorzy” – napisali naukowcy z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie, pracujący pod kierownictwem Silvana Lichera.

Jak odkryli badacze, dane wskazują że istnieje potrzeba upowszechnienia informacji publicznej i nakłanianie najbardziej narażonych do szukania pomocy, żeby „zgłaszali zarówno te najbardziej alarmujące, jak i mniej niepokojące objawy” lekarzom pierwszego kontaktu lub specjalistom – napisali uczeni w swoim raporcie, opublikowanym we wtorek w branżowym serwisie PLOS Medicine.

Dlaczego nie zwracamy się o pomoc?

Według holenderskich naukowców liczba odwiedzin zarówno u lekarzy pierwszego kontaktu, jak i specjalistów spadła podczas pandemii koronawirusa. Aby sprawdzić, jakie są tego przyczyny, przeprowadzili wywiad wśród ponad 5600 dorosłych w średnim wieku i starszych mieszkańców Rotterdamu. Okazało się, że około 1/5 (20%) pytanych powiedziała, że unikali korzystania ze służby zdrowia w czasie pandemii. Z tej liczby 36% odnotowało objawy, które potencjalnie mogły sugerować potrzebę pilnej pomocy medycznej, na przykład osłabienie kończyn (u 14%), palpitacje (11%) i bóle w klatce piersiowej (10%). Nie podano jednak, jak poważne były te objawy.

Kto unika służby zdrowia?

Badacze odkryli, że ludźmi najczęściej unikającymi służby zdrowia były kobiety oraz osoby wykazujące oznaki depresji i głębokich niepokojów. Również ludzie słabiej wykształceni, seniorzy, bezrobotni, palacze oraz obawiający się zarażenia COVID-19 znaleźli się wśród osób, które rzedziej zwracały się o pomoc.

„1 na 5 osób unikała służby zdrowia podczas pandemii i lockdownu, nawet pomimo alarmujących objawów jak ból w klatce piersiowej lub osłabienie kończyn. Najbardziej doświadczone [pandemią] stały się osobe najbardziej narażone, co sprawia że należy pilnie wzmocnic informację publiczną” – napisał Silvan Lichter w publikacji.

Zobacz też:

Zobacz więcej >