Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że Unia Europejska podpisała umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko COVID-19.
Podwajamy liczbę szczepionek Pfizer-BioNTech
– Podpisaliśmy umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek Comirnaty przeciwko COVID-19 – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej.
– Uzgodniliśmy z BioNTechem i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, pozwoli to nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer-BioNTech – powiedziała.
Ursula von der Leyen dodała, że jest szczególnie zadowolona, iż 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne już w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale.
Umowy są zawierane w imieniu 27 państw Unii
Podczas konferencji prasowej dziennikarze dopytywali przewodniczącą Komisji Europejskiej, czy kraje Unii Europejskiej mają możliwości negocjowania własnych kontraktów, a jednocześnie brać udział w procesie zawierania umów w ramach unijnej dwudziestki siódemki. Von der Leyen odpowiedziała, że umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjowane są w imieniu 27 państw członkowskich. Żaden kraj Unii Europejskiej na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle ani zawierać równolegle umów.
Unia Europejska zabezpieczyła w sumie 2,3 mld dawek szczepionki

Ursula von der Leyen poinformowała także, że w umowach z firmami farmaceutycznymi Unia Europejska zabezpieczyła więcej dawek szczepionek, niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. Dodała, że w portfolio mamy 2,3 mld dawek.
Dziennikarze zapytali także szefową Komisji Europejskiej o szanse rosyjskiej szczepionki Sputnik V na unijnym rynku. Von der Leyen odparła, że każdy taki produkt musi przejść autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby mógł być dopuszczony do obrotu. Dodała, że w Unii obowiązuje pełna transparentność, a producent musi przekazać EMA wszystkie wymagane dane.
– Najważniejsze jest to, aby Unia Europejska dostarczała obywatelom bezpieczne i efektywne szczepionki – powiedziała.
Przeczytaj też:
Szczepionka Moderny dopuszczona w Unii Europejskiej
Szczepionka Pfizer-BioNTech (Comirnaty) – jakie środki ostrożności
Szczepionka Comirnaty – jakie działania niepożądane
Comirnaty Pfizer-BioNTech – po rozmrożeniu i rozcieńczeniu
Preparat Pfizer-BioNTech – przechowywanie zamrożonych ampułek