Umowa zlecenia 2023 - jakie zmiany? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Umowa zlecenia 2023 – jakie zmiany?

Umowa zlecenia 2023 – jakie zmiany?

Od 2023 roku pojawiają się pewne zmiany w umowach zlecenia. Będzie więcej pieniędzy, co jeszcze? Sprawdź, ile zyskasz.

Umowa zlecenia 2023 – minimalna stawka godzinowa

Najważniejszą dla zleceniobiorców rzeczą, która zmienia się w umowach cywilnoprawnych, a więc również w umowach zlecenia jest stawka godzinowa. W 2022 roku wynosiła ona 19,70 zł brutto. Od 1 stycznia 2023 roku ta stawka rośnie, co więcej, w tym roku urośnie jeszcze raz, w lipcu. Oto, jakie to będą kwoty:

  • od 1 stycznia 2023 roku – 22,80 zł brutto
  • od 1 lipca 2023 – 23,50 zł brutto

Zleceniodawca w umowie nie może zawrzeć stawki niższej niż podane, natomiast zleceniobiorca nie może domagać się niższych stawek. Ma to zapobiec próbom wymuszenia pracy za niższe kwoty. Jeśli umowa jest zawarta na dłużej niż miesiąc, wypłata powinna następować raz w miesiącu.

Kwota wolna od podatku dla zleceniobiorców

W 2023 r. zleceniobiorcy mają prawo do kwoty wolnej od podatku, która wyniesie maksymalnie 300 zł miesięcznie. Ale w tym roku będą mogli wybrać z dwóch opcji.

  • uwzględnić kwotę wolną dopiero przy zeznaniu rocznym PIT za 2023 r.
  • uwzględniać kwotę wolną w trakcie roku, a więc już przy zaliczkach pobieranych przez zleceniodawcę lub zleceniodawców.

Przy tej drugiej opcji zleceniobiorca musi złożyć płatnikowi oświadczenie. Może to być PIT-2 (wersja 9), lub zrobić to w inny sposób, przyjęty zwyczajowo w danej firmie.

Umowa zlecenia – PIT 2 nawet u 3 zleceniodawców

Teraz zleceniobiorca może złożyć PIT 2 u nawet 3 zleceniodawców. Limit odliczenia wynosi 300 zł miesięcznie, ale w umowach zlecenia można to rozdzielić w następujący sposób:

  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) u jednego pracodawcy
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł) u dwóch pracodawców
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (100 zł) u trzech pracodawców

Ulgi podatkowe dla umowy zlecenia

Już w trakcie roku 2023 zleceniobiorca będzie mógł korzystać z ulg: ulgi dla pracujących seniorów, ulgi na powrót oraz ulgi dla rodzin 4+. W tej sprawie pracownik musi złożyć pracodawcy oświadczenie, że ma prawo do danych ulg i spełnia wszystkie warunki. Do tej pory zleceniobiorca mógł z nich skorzystać dopiero przy składaniu zeznania rocznego.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >