Po 30 listopada wciąż możesz złożyć wniosek o ulgę na prąd dla firm. Ulga nie przepada, po prostu zacznie później obowiązywać.
Tani prąd dla firm to zamrożenie cen prądu
Zgodnie z ustawą maksymalne ceny dla firm, odbiorców użyteczności publicznej i samorządów będą wynosić 785 zł za MWh. Te wartości odnoszą się do zużycia energii w okresie od 1. grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Aby skorzystać z takiej ceny za prąd należy do 30 listopada 2022 roku złożyć oświadczenie uprawniające do tańszego prądu. Złożenie takiego oświadczenia uprawnia przedsiębiorcę do płacenia 79 gr za 1 kWh zużytej energii elektrycznej. Ponieważ w sieci pojawiły się głosy, że ulga na prąd dla firm przepadnie, jeśli przedsiębiorca nie złoży oświadczenia do 30 listopada w zakładach energetycznych utworzyły się wielkie kolejki. Czy ulga rzeczywiście przepadnie?
Co ze spóźnialskimi?
Złożenie oświadczenia do 30 listopada powoduje, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pełnego okresu na zamrożenie cen prądu. Jeśli ktoś jednak nie złożył oświadczenia w tym terminie nie oznacza to, że nie będzie mógł z udogodnień skorzystać wcale. Po prostu cenę zamrożoną zakład energetyczny stosuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. Oznacza to, że spóźnialscy zapłacą więcej za prąd przez jeden miesiąc.
Dla jakich firm tani prąd?
Zgodnie z ustawą zamrożenie cen prądu dotyczy mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawodawca uściśla o jakie przedsiębiorstwa chodzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, 2105, z 2022 r. poz. 24, 974, 1570) :
- mikroprzedsiębiorca: przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
- mały przedsiębiorca: przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro. Jednocześnie nie jest on mikroprzedsiębiorcą
- średni przedsiębiorca: przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro. Jednocześnie nie jest on mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą;
Gdzie złożyć oświadczenie?
Oświadczenie w sprawie taniego prądu firmy składają u swojego dostawcy prądu. Mogą to zrobić w formie papierowej lub w wersji elektronicznej. O tym, jaki wygląda wzór oświadczenia na ulgę dla firm na tani prąd piszemy tutaj.
ZOBACZ TEŻ: