Ukraińskie filmy, które warto zobaczyć [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ukraińskie filmy, które warto zobaczyć [TOP 10]

Ukraińskie filmy, które warto zobaczyć [TOP 10]

Sprawdź listę 10 najważniejszych i najciekawszych filmów nakręconych w Ukrainie. Przedstawiamy obrazy warte obejrzenia.

Po zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę cały demokratyczny świat solidaryzuje się z dzielnymi obrońcami kraju. Coraz więcej ludzi pragnie poznać kulturę i dowiedzieć się więcej na temat dzielnego ukraińskiego narodu. Prezentowaliśmy już najpiękniejsze piosenki ludowe Ukrainy, teraz przedstawiamy filmy z tego kraju, które warto znać.

„Biały ptak z czarnym znamieniem”

Barwna „optymistyczna tragedia”, pełna ukraińskiego folkloru. II wojna światowa, pogranicze polsko-rumuńskie w Karpatach. W rodzinie Zwonarów ojciec wraz z czterema synami tworzy orkiestrę, a nocami ojciec trudni się szmuglowaniem budzików. Wraz z postępującymi działaniami wojennymi rodzina coraz bardziej się rozrzedza: jeden z synów dołącza do banderowców, inny zostaje wcielony do radzieckiej armii, inny do rumuńskiej, a najmłodszy przeżywa pierwszą miłość – do starszej kobiety o wątpliwej reputacji. Losy wszystkich członków rodziny zdają się równie poplątane co historia całego kraju.

„Cienie zapomnianych przodków”

Romeo i Julia w karpackich dekoracjach. W niewielkiej huculskiej wiosce mieszkają Iwan i Mariczka, którzy są w sobie zakochani już od dzieciństwa. Niestety, z powodu nienawiści, jaką żywią do siebie ich rodziny, nie mogą być razem. Iwan postanawia wyjechać do pracy, aby odłożyć pieniądze na przyszłe życie z ukochaną i prosi ją, by na niego czekała. Jednak nie wszystko pójdzie po myśli zakochanych.

„Człowiek z kamerą filmową”

Niezwykły dokument Dżigi Vertova z 1929 roku, przedstawiający dzień z życia Żwiązku Radzieckiego. Jednocześnie przedstawiona jest praca dokumentalistów, montażystów, a nawet… widzów, którzy oglądają ten film. Obserwujemy życie Odessy, Kijowa i Moskwy od wczesnego poranka, przedstawione w poetycki sposób, z wykorzystaniem przełomowych technik filmowych, a wszystko razem tworzy niezwykła, magiczną atmosferę przepełnioną miłością do kina. Film uważany jest powszechnie za jeden z najważniejszych dokumentów w historii.

„Dwie sroki za ogon”

Kultowa ukraińska komedia muzyczna. Kijów, lata 20. XX wieku. Svirid to ubogi fryzjer, który ma wyjątkowy pociąg do picia, hazardu i pięknych kobiet. Wszystko to prowadzi go na skraj bankructwa. Aby wydobyć się z finansowych tarapatów postanawia urządzić się po królewsku: żeni się z bogatą, ale niezbyt urodziwą damą, jednocześnie zalecając się do pięknej, ale ubogiej dziewczyny. Wszystko to ściągnie na niego same kłopoty…

„Głód ’33”

Wstrząsający film na motywach powieści Wasyla Barki pt. „Żółty książę”, w której napisał on o swych przeżyciach z zaplanowanej przez Stalina zbrodni, która przeszła do historii jako Wielki Głód z lat 30. XX wieku. W kraju posiadającym najżyźniejsze ziemie na świecie bolszewicy przygotowali sztuczną klęskę głodu. W obrazie ukazano potworne wydarzenia, do których dochodziło w tym okresie na ukraińskiej ziemi – jest on bolesnym w oglądaniu zapisem sowieckiej zbrodni.

„Kamienny krzyż”

Ekranizacja dwóch opowiadań Vasyla Stefanyka („Kamienny krzyż” i „Złodziej”) opowiadająca o losach rodziny rolników pod koniec XIX wieku. Rodzina Diduchów planuje wyjechać do Kanady. Dumny nestor rodu prosi o wkopanie tytułowego kamiennego krzyża w ziemi, który ma przypominać światu, że kiedyś tu mieszkali. Mężczyzna żegna się też ze swoimi przyjaciółmi i sąsiadami, przed wyruszeniem w długą drogę w nieznane.

„Panny dworskie”

Artystyczna interpretacja obrazu Diego Velázqueza „Panny dworskie” („Las Meninas”), w której obraz, muzyka i dźwięk układają się w niezwykłej harmonii. Czteroosobowa rodzina mieszka w niezwykłym, świetlistym domu na przedmieściach. Młody, trzynastoletni syn (który niemal nie pojawia się na ekranie) cierpi na astmę i różne przypadłości. Wykorzystując swój stan terroryzuje całą rodzinę, domagając się całej ich uwagi i spełniania swoich zachcianek.

„Przewodnik”

Lata 30. ubiegłego wieku, Ukraina. Ojciec dziesięcioletniego Petera Shamrocka zostaje zamordowany za próby dokumentowania represji w sowieckiej Ukrainie. Przed śmiercią ukrywa dokumenty w książce syna. Chłopak, który cudem ucieka policji politycznej, dołącza do niewidomego kobziarza Iwana Kochera i zostaje jego przewodnikiem. Mężczyzna stara się przetrwać w strasznych czasach z godnością, starając się udowodnić dziecku, że otaczająca ich koszmarna rzeczywistość może tez mieć inną stronę.

„Vesnoy”

Arcydzieło dokumentalnej awangardy nakręcone przez Michaiła Kaufmana, brata Dżigi Vertova. Dokument ukazuje piękny Kijów w 1929 roku. Miasto budzi się o poranku, wraz z naturą, która również ożywia się z pierwszymi promieniami słońca. Filmowiec za pomocą ukrytej kamery (wykorzystanej w ten sposób po raz pierwszy) rejestruje niepozowane zachowanie mieszkańców swojego ukochanego miasta.

„Zgubiony list”

Ekranizacja opowiadania Nikołaja Gogola – tragikomedia muzyczna, która jest uważana za jeden z najlepszych filmów ukraińskich. Kozak Wazyl przygotowuje się do wyjazdu do Petersburga. Wiezie tam zapieczętowany dokument, który otrzymał od hetmana. Jego żona zaszywa przesyłkę w kapeluszu, a jego ojciec daje mu na czas podróży magiczny tytoń, który ma go chronić przed złem oraz poleca znaleźć porządnego towarzysza podróży. Jednak podróż będzie miała zaskakujący przebieg…

Czytaj też:

Zobacz więcej >