Przełom technologiczny? Naukowcy opracowali pierwsze na świecie cyfrowe włókno, za pomocą którego można zapisywać, przechowywać i analizować rozmaite dane.
W czwartek na łamach dziennika „Nature Communications” opisano technologię, która jest w stanie wytworzyć tekstylia będące w stanie zapisać i przechowywać cyfrowe dane.
„To pierwszy przypadek wytworzenia tkaniny, która jest w stanie przechowywać i przetwarzać cyfrowe dane oraz mającej możliwość programowania” – powiedział prof. Yoel Fink z Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Do tej pory elektroniczne włókna były analogowe i przewodziły stałe napięcie elektryczne. Nowe, cyfrowe włókno przewodzi wyraźne fragmenty informacji w postaci 0 i 1 – dokładnie tak samo, jak robi to komputer.
Jak powstała przełomowa tkanina?
Inżynierowie z MIT wytworzyli to włókno umieszczając setki mikroskopijnych, wykonanych z silikonu chipów w czymś co nazwano preformą z włókien. Następnie ostrożnie wprowadzili do niej żywicę polimerową. Ten precyzyjny proces umożliwił naukowcom stworzenie nieprzerwanego połączenia między setkami cyfrowych chipów. W rezultacie powstało cienkie i elastyczne włókno, które można z powodzeniem zastosować w tkaninach.
„Jeśli dodamy je do koszuli, to nie będziemy w stanie w ogóle go wyczuć. Nie będziemy nawet wiedzieć, że się tam znajduje” – powiedział współautor pracy, doktorant z MIT Gabriel Loke.
Może Cię zainteresować
Co może cyfrowe ubranie?
Aby zademonstrować możliwości tej nowej technologii naukowcy wykorzystali cyfrowe włókno do przechowania informacji, jaką był krótki film.
Ponieważ włókno może pobierać nie tylko dane fizjologiczne, ale również te pochodzące z otoczenia, to według badaczy potencjał opisywanej technologii może wykraczać daleko poza diagnostykę medyczną. Aby to udowodnić, zaszyto takie włókno w rejonie pachy koszulki i nagrano dzięki temu temperaturę ciała noszącej ją osoby w trakcie wykonywania przez nią różnych aktywności. Następnie dzięki pozyskanym w ten sposób danym naukowcy wprowadzili je do algorytmu, który potrafił rozpoznawać związek między temperaturą ciała a rozmaitymi czynnościami. Następnie, po ponownym założeniu takiego ubrania system sztucznej inteligencji był w stanie dokładnie określić, co nosząca je osoba robi w danym momencie.
Według badaczy nowe włókno może się okazać nieocenione na przykład w dziedzinie badań sportowych.
„Takie tkaniny mogą oferować bardzo dobrej jakości dane na temat wzorców zachowania naszego ciała, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia” – przewiduje Gabriel Loke.

Dodaj komentarz