Turkmenistan: Odsłonięto złoty pomnik psa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Turkmenistan: Odsłonięto złoty pomnik psa

Turkmenistan: Odsłonięto złoty pomnik psa

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow odsłonił w stolicy kraju, Aszchabadzie, sześciometrowy złoty pomnik psa.

Dyktator azjatyckiego kraju uważa psy rasy owczarek środkowoazjatycki, znane tam jako rasa ałabaj, za symbol Turkmenistanu. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika nastąpiło uroczyste przekazanie dziecku przez starca szczeniaka tej rasy, by podkreślić ciągłość relacji tych psów pasterskich i ich więzi z ludźmi.

Pozłacany pomnik psa stanął w nowej dzielnicy stolicy Turkmenistanu, przeznaczonej dla wyższych rangą urzędników państwowych. Na okrągłym postumencie zamontowano ekrany, które wyświetlają filmy z psami rasy ałbaj. Państwowa telewizja pokazała, jak dumny prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow kroczy szeroką aleją w kierunku pomnika i skinięciem ręki zezwala na jego inaugurację. Dyktator Turkmenistanu słynie ze swej miłości do owczarków środkowoazjatyckich: wcześniej wydał na ich temat książkę, z zawartym w niej poematem na cześć ałbajów.

To nie pierwszy raz, kiedy Gurbanguly Berdimuhamedow funduje stolicy swego kraju tego typu monument. W 2015 roku w Aszchabadzie odsłonięto – również złocony – pomnik konia rasy achał-tekiński, na którego grzbiecie siedzi prezydent Turkmenistanu.

Gurbanguly Berdimuhamedow jako prezydent rządzi Turkmenistanem od 2006 roku. Znany jest ze swojego specyficznego sposobu bycia i zaskakiwania poddanych dziwnym prawodawstwem. W 2018 roku zakazał posiadania czarnych samochodów i zabronił prowadzenia aut kobietom. W wyborach prezydenckich w 2017 roku, przy 97-procentowej frekwencji zdobył 97,7% głosów. Wybory zostały powszechnie skrytykowane jako nieprzejrzyste i niedemokratyczne.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >