Trasy rowerowe wiodące wzdłuż linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej zostały przygotowane przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. Na kilkugodzinne wycieczki krajoznawcze tymi szlakami mogą wybrać się zarówno wytrawni rowerzyści, jak i rodziny z dziećmi.
Spis treści:
- 1. Trasa rowerowa „Zielone pejzaże nad Utratą” (16 km/28 km, niebieski)
- 2. „Mała pętla szlachecka” (15 km, trasa rowerowa po Grodzisku Mazowieckim)
- 3. Trasa rowerowa „Z ogrodów do lasów” (9 km, fragmenty żółtego i zielonego szlaku PTTK)
- 4. „Poezja Mazowsza” (28 km, szlak czerwony)
- 5. „Wielka pętla szlachecka” (26 km)
- 6. „Perełki Milanówka” (10 km)
- Bilet na rower w WKD
1. Trasa rowerowa „Zielone pejzaże nad Utratą” (16 km/28 km, niebieski)
WKD Otrębusy – Nadarzyn – Walendów – Wolica – Pęcice Małe – Komorów – WKD Komorów/ – Pruszków – WKD Pruszków
Jest to fragment niebieskiego szlaku PTTK. Można wybrać krótszy 16-kilometrowy odcinek i zakończyć wycieczkę na stacji WKD Komorów lub pojechać dalej do Pruszkowa – wtedy cała trasa ma 28 km i kończy się na stacji WKD Pruszków. Szlak biegnie wzdłuż brzegu Utraty oraz przez miejsca cenne przyrodniczo – przez Las Młochowski, niepodal Uroczyska Chlebów i skrajem Lasu Sękocińskiego.
Po drodze przejeżdża się przez urokliwe podwarszawskie miejscowości. W Otrębusach warto zajrzeć m.in. do Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie zgromadzono kolekcję zabytkowych aut osobowych i ciężarowych, autobusów i motocykli. Są tam nawet samoloty i czołgi. W Pruszkowie z kolei można wpaść do Galerii Figur Stalowych, zainspirowanej gabinetem figur woskowych Madame Tussauds.
2. „Mała pętla szlachecka” (15 km, trasa rowerowa po Grodzisku Mazowieckim)
WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska – dwór dr. Adama Chełmońskiego – dwór dr. Mateusza Chełmońskiego – Radonie, klasztor sióstr Dominikanek – Paprociowa Polana – willa Jadwisin – willa Kaprys – Park Stawy Goliana – park im. Skarbków – WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska
15-kilometrowa trasa po Grodzisku Mazowieckim, wiodąca obok najbardziej interesujących zabytkowych budowli w mieście. Prowadzi obok XIX-wiecznych dworów z pięknymi parkami z cennymi starodrzewami i pomnikami przyrody oraz zabytkowych willi. Na odpoczynek warto wybrać Park Stawy Goliana z wyspą z kamiennym kręgiem wyznaczającym strony świata albo łąkę kwietną lub ogród różany z fontanną w parku im. Skarbków.
3. Trasa rowerowa „Z ogrodów do lasów” (9 km, fragmenty żółtego i zielonego szlaku PTTK)
WKD Podkowa Leśna Zachodnia – dukty Lasów Nadarzyńskich – WKD Otrębusy
Trasa przebiega przez willową zabudowę podwarszawskiego miasta ogrodu i Park Miejski w Podkowie Leśnej z pięknym stawem i kilkuset gatunkami drzew, krzewów i bylin. Do Otrębusów wiedzie przez Lasy Nadarzyńskie obok Rezerwatu im. Bolesława Hryniewieckiego z cennym starodrzewem dębowo-sosnowym i Rezerwatu Zaborów im. W. Tyrakowskiego.
4. „Poezja Mazowsza” (28 km, szlak czerwony)
WKD Podkowa Leśna Główna – Brwinów – Biskupice – Czubin – Rokitno – Błonie – Milanówek– WKD Podkowa Leśna Zachód
Trasa biegnie fragmentem Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej. W mieście ogrodzie Podkowie Leśnej warto zobaczyć m.in. aleję Lipową, przy której rośnie 100 lip pomników przyrody, pałacyk myśliwski Lilpopa, willę Aida oraz przedwojenną willę Kasyno Obywatelskie. W willi Stawisko, należącej dawniej do Jarosława Iwaszkiewicza, funkcjonuje Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Na cmentarzu w Brwinowie znaleźć można m.in. groby Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Stanisława Wilhelma Lilpopa, przemysłowca, fotografa, jednego z założycieli miasta ogrodu Podkowa Leśna, aktora Wacława Kowalskiego oraz archeologa-egiptologa prof. Kazimierza Michałowskiego. W Błoniu z kolei warto zwrócić uwagę na klasycystyczny ratusz z 1842 roku zaprojektowany przez Henryka Marconiego i dwór Poniatówka z przełomu XVIII i XIX wieku, który był letnią rezydencją księcia Józefa Poniatowskiego.
5. „Wielka pętla szlachecka” (26 km)
WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska – Chrzanów Duży – Chrzanów Mały – Żuków – Tłuste – Kłudno Stare – Chlebnia – Izdebno Kościelne – Izdebno Nowe – Kraśnicza Wola – Wólka Grodziska – WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska
Trasa przebiega obok zabytkowych kościołów, dawnych rezydencji dworskich oraz parków z cennymi starodrzewami. W Chlebni warto zwrócić uwagę na neobarokowy dwór Wieniawskich zaprojektowany przez Władysława Marconiego, a w Izdebnie Kościelnym na klasycystyczny dwór w stylu polskim wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla rodziny Szymanowskich.
6. „Perełki Milanówka” (10 km)
WKD Milanówek Grudów – Milanówek Centrum Miasta – WKD Milanówek Grudów
Szlak wiedzie obok najciekawszych i najpiękniejszych willi w Milanówku. Warto zwrócić uwagę na zlokalizowaną przy ul. A. Mickiewicza neoklasycystyczną willę Matulinek inspirowaną warszawskim Pałacem na Wodzie, a także na kościół św. Jadwigi przy ul. T. Kościuszki, gdzie we wrześniu 1944 r. trafiła urna z sercem Fryderyka Chopina ze zburzonego kościoła św. Krzyża i przechowywana była przez ponad rok.
Bilet na rower w WKD
- W weekendy (tj. soboty i niedziele) oraz święta (dni ustawowo wolne od pracy oraz dni dodatkowo ustalone w rozkładzie jazdy pociągów WKD) pasażer posiadający ważny bilet na przejazd pociągiem WKD może przewieźć jeden rower, bez konieczności zakupu biletu na przewóz roweru.
- W pozostałe dni na przewóz roweru trzeba kupić bilet jednorazowy wg taryfy normalnej – na odpowiednią strefę czasową rozkładowego czasu przejazdu pociągu.
- Szczegóły na stronie WKD.
Przeczytaj też:
- Szlak rowerowy „Poezja Mazowsza”
- Najpiękniejsze piesze szlaki turystyczne w Kujawsko-Pomorskim [10 tras dla wędrowców]
- Najpiękniejsze piesze szlaki turystyczne w Świętokrzyskiem [TOP 10]
- Najwspanialsze górskie szlaki turystyczne w Polsce [TOP 10]
1 Komentarz
[…] Podróże […]