Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Choć wydawać by się mogło, że trądzik dotyczy tylko młodych osób, to tak nie jest. Sprawdź, czym jest trądzik różowaty, jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, dotycząca osób dorosłych, a zwłaszcza kobiet w okolicach 40stki. Zapada na nią około 10% społeczeństwa, dotyka najczęściej osób o jasnej, wrażliwej karnacji. Pojawia się na skórze czoła, policzków, nosa i brody.

Objawy choroby

Początkowe stadium choroby to zaczerwienienia w obrębie nosa, policzków, czoła i brody, może im towarzyszyć lekki świąd lub pieczenie i uczucie napięcia skóry, pojawiają się też małe grudki lub krostki. W drogim stadium pojawia się obrzęk zaognionych miejsc, przerost tkanki, zgrubień i zmian guzowatych. Czasem objawy trądziku różowatego dotyczą skóry wokół oczu, wtedy występuję jęczmienie i gradówki a także zapalenie spojówek.

Trądzik różowaty – przyczyny

Ta choroba może mieć różne podłoże, czasem nakładają się różne przyczyny. Są nimi:

  • predyspozycje genetyczne
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • alkohol
  • nieodpowiednia dieta
  • stres
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry
  • zanieczyszczenia środowiska
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego
  • zakażenie nużeńcem

Leczenie trądziku różowatego

Ta choroba nie jest do końca rozpoznana a także ma różne przyczyny, dlatego nie ma jednego typu leczenia dla wszystkich pacjentów. Stosuje się tu leczenie ogólne, leczenie miejscowe oraz terapię przyczynową. Lekarz dermatolog może zlecić terapią antybiotykową: erytomycynę, tetracykliny lub klindamycynę. Lekarz może też przepisać maści zawierające pochodne witaminy A. Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe powinno być połączone ze zmianą stylu życia na taki, który nie będzie sprzyjał zaognianiu choroby. Pomoże unikanie słońca i różnic temperatur, zrezygnowanie z ostro doprawionej i przetworzonej żywności. Alkohol, palenie papierosów i zbyt częste picie kawy również sprzyjają rozwojowi choroby, dlatego najlepiej pozbyć się tych nałogów.

Pielęgnacja

Skóra z trądzikiem różowatym zaliczana jest do wrażliwych, dlatego należy korzystać z naturalnych, lekkich kosmetyków pozbawionych zbędnych substancji zapachowych. Kosmetyki te powinny zawierać witaminy K, C, E i A, pantenol i alantoinę. Dobrym składnikiem kremów jest miłorząb japoński, kasztanowiec oraz zioła takie jak rumianek, złocień, kopytnik, zielona herbata czy arnika górska.

ZOBACZ TEŻ:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >