Tokio: Narodziny słonia - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Tokio: Narodziny słonia

Tokio: Narodziny słonia

Sensacja w tokijskim zoo: po raz pierwszy od 138 lat przyszło tam na świat słoniątko. To pierwszy taki przypadek w zoo w stolicy Japonii.

Najstarsze zoo w Japonii – ogród Ueno w Tokio – pochwaliło się pierwszym od chwili jego założenia urodzonym tam słoniem. Tokijskie zo Ueno założono w 1882 roku i jeszcze nigdy nie doszło tam do rozmnożenia się słoni. Aż do teraz. Małe słoniątko po raz pierwszy zostało pokazane zwiedzającym we wtorek. Przyszło na świat 31 października.

Matką słonika jest Authi, zaś ojcem Artid. Zwierzęta te zostały podarowane Japonii przez rząd Tajlandii w 2002 roku, aby uczcić urodziny księżniczki Aiko – jedynej córki Cesarza Japonii Naruhito i Cesarzowej Masako.

Imię słonia do wyboru

Słonik nie ma jeszcze imienia. W tym celu ogród zoologiczny zorganizował więc głosowanie, żeby to Japończycy zgodnie je wybrali. Do wyboru będą imiona przedstawione przez ambasadę Królestwa Tajlandii w Tokio. Japończycy mogą więc wybierać spośród następujących propozycji:

  • Arun – co oznacza po tajsku „świt”;
  • Atsadong – w języku Tajów oznacza „Zachód Słońca”;
  • Tawan – po tajsku „Słońce”.

To, które z proponowanych imion zwyciężyło w plebiscycie, zostanie ogłoszone 15 grudnia.

Odwiedziny u małego słonia i u jego 22-letniej matki są ograniczone do dwóch godzin dziennie, żeby uniknąć tłumów i nie stresować zbytnio zwierząt. Słonik m około metra wysokości i ważył około 120 kg po urodzeniu, ale cały czas rośnie. Niestety, jego ojciec Artid zmarł 23 sierpnia w wieku 23 lat. Miał gruźlicę. Jego syn jednak wydaje się całkowicie zdrowy.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >