To tu kręcono "Czterech pancernych". Wycieczka śladami kultowego serialu

2 min. czytania
10.06.2024 18:04
Zareaguj Reakcja
Choć od premiery "Czterech pancernych i psa" minęło już ponad 50 lat, to serial nadal ma wielu fanów. Niewielu wie, gdzie kręcono tę legendarną produkcję. Warto wybrać się na wycieczkę śladami kultowego serialu.
|
fot. W tych miejscowościach kręcono serial 'Czterej pancerni i pies' fot: kadr z serialu 'Czterej pancerni i pies'/YouTube

"Czterej pancerni i pies" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali. Produkcja opowiadała dzieje załogi czołgu 102 Rudy. Przygody Janka, Gustlika, Olgierda i Grigorija, którym towarzyszył Szarik, przyciągały przed telewizory całe rodziny. Przez lata serial trafił do kanonu polskiej kinematografii.

25 września 1966 roku odbyła się premiera serialu "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego. Produkcja oparto na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Od premiery minęło już ponad 50 lat, a miejsca, gdzie kręcono produkcję, do dziś są chętnie odwiedzane. Wybierz się w podróż śladami "Czterech pancernych".

"Czterej pancerni i pies" – gdzie nagrywano?

Zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" realizowano w wielu polskich miastach. Jednym z nich była Bydgoszcz. Od sierpnia 1968 roku przez kilka kolejnych tygodni to właśnie Bydgoszcz stała się głównym planem serialu. W mieście nakręcono następujące odcinki "Zamiana", "Czerwona Seria", "Wysoka fala" oraz "Daleki patrol".

Zobacz także: Wyjątkowy pogrzeb serialowej Halinki. Ujawniono szczegóły ostatniego pożegnania Marzeny Kipiel-Sztuki

Jednym z najważniejszych, ujętych w serialu punktów był znany w Bydgoszczy Rybi Rynek, który odegrał rolę niemieckiego miasteczka Ritzen. Wykorzystano także śluzę nad Kanałem Bydgoskim, a także wiele najważniejszych dla miasta ulic. "Czterech pancernych" nagrywano także w sąsiadującym z miastem Toruniu.

Oprócz tego zdjęcia wykonywano na Dolnym Śląsku oraz wielu nadmorskich miejscowościach. Udział w serialu Czterej pancerni i pies zaliczyła m.in. Gdynia, Piaski, a także Krynica Morska. Ważnym punktem kręcenia produkcji były także okolice dawnego obozu koncentracyjnego Stuthoff.

Organizując wycieczkę śladami „Rudego 102”, warto zahaczyć o miejscowość Sztutowo. Tam znajduje się znany "Most Czterech Pancernych". Choć oficjalną nazwę nadano mu dopiero kilka lat temu, to od dawna był tak nazywany przez okolicznych mieszkańców. Most odegrał ważną rolę w serialu, a turyści chętnie go odwiedzają.

[instagram]

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!