Poznaj najnowsze zdjęcie gazowego giganta wykonane przez nowoczesny Teleskop Webba. Sprawdź, jak wyszła na nich słynna Wielka Czerwona Plama.
Spis treści:
Pracujący w przestrzeni kosmicznej Teleskop Jamesa Webba (JWST) dostarcza naukowcom nowych danych i ukazuje Wszechświat w nowy sposób. Pisaliśmy już wcześniej o tym, że dzięki niemu udało się już między innymi zaobserwować najodleglejszą od Ziemi gwiazdę. Nazwano ją Earendel, na cześć postaci z „Władcy Pierścieni”. Teraz najnowsze zdjęcia wykonane przez urządzenie pokazały Jowisza w całkowicie nowy sposób, ujawniając na jego powierzchni gigantyczne burze, potężne wichury, aurory oraz ekstremalne temperatury i różnice ciśnień.
Jowisz, jakiego nie znamy
Ujawnione przez NASA zdjęcia gazowego giganta Teleskop Webba wykonał z użyciem kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam), wykorzystującej trzy specjalne filtry podczerwone, dzięki czemu mógł pokazać planetę ze wcześniej niedostrzegalnymi szczegółami. Jak powiedziała prof. Imke de Pater z Uniwersytetu Kalifornii, która pomagała prowadzić te obserwacje:
„Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że [te zdjęcia] będą aż tak dobre. To niezwykłe, że na jednym zdjęciu możemy dostrzec szczegóły Jowisza wraz z jego pierścieniami, małymi satelitami a nawet galaktykami.
Wielka Czerwona Plama w nowym świetle
W ujawnionym przez NASA zdjęciu, które składa się z kilku połączonych fotografii wykonanych przez Teleskop Webba widoczne są zorze polarne rozciągające się wysoko ponad oba bieguny planety. Dzięki innemu filtrowi można dostrzec mgły unoszące się nad północnym i południowym biegunem. Z kolei trzeci filtr ujawnił poświatę odbijaną z głębszych warstw chmur. Na najnowszej fotografii widać też w innym świetle najbardziej charakterystyczny atrybut tej największej planety Układu Słonecznego. Jest to oczywiście Wielka Czerwona Plama, czyli słynny olbrzymi antycykolon – tak ogromny, że bez problem pomieściłby całą Ziemię. Na najnowszych zdjęciach Plama jaśnieje jasnym światłem. W tym przypadku oznacza to znaczną wysokość, co wskazuje na to, że Wielka Plama odznacza się chmurami i zamgleniem na znacznej wysokości nad powierzchnią planety.
Jowisz fotogeniczny
W wykonanym z oddali zdjęciu planety przez Teleskop Webba dostrzec można słabe pierścienie Jowisza oraz dwa małe księżyce, zwane Amalthea i Adrastea. W tle można też zauważyć galaktyki, które w tym przypadku można uznać za kosmicznych „mistrzów drugiego planu”:

Webb – kosmiczny teleskop i jego możliwości
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu, jakie ludzkość wysłała w przestrzeń kosmiczną. Warty 10 mld dolarów kosmiczny teleskop składa się z 18 pokrytych złotem heksagonalnych luster, które razem tworzą zwierciadło o powierzchni 6,5 m². Dzięki temu ma około sześciokrotne większe możliwości obserwacyjne niż jego poprzednik, teleskop Hubble’a. Webb posiada osłonę słoneczną wielkości kortu tenisowego oraz ma na pokładzie bardzo czułe instrumenty naukowe, które umożliwiają zdefiniowanie składu chemicznego innych planet oraz określenie, czy są one zdatne do życia. JWST został zaprojektowany tak, żeby mógł jak najlepiej zbadać pierwsze gwiazdy i galaktyki, które mogły powstać tuż po Wielkim Wybuchu (czyli w ciągu pierwszych kilkuset milionów lat), formującym cały Wszechświat jaki znamy obecnie. Webb jest wspólnym dziełem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. W pracach nad teleskopem brali udział uczeni z ponad 300 uniwersytetów, firm i organizacji z łącznie 14 państw. Webb znajduje się około 1,5 mln kilometrów od Ziemi, orbitując wokół Słońca. Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się teleskop, NASA udostępniło narzędzie śledzące jego pozycję w kosmosie, które można sprawdzić pod tym adresem.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 16!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Zobacz też: