Szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów, pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowych – zapowiada na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki pisze, że rząd już pracuje nad logistyką dystrybucji szczepionki na koronawirusa, gdy tylko będzie dostępna. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą seniorów, pracowników służby zdrowia oraz formacje mundurowe. Dla pozostałych osób szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w dalszej kolejności, na zasadzie dobrowolności.
„Umowy międzynarodowe umożliwiają nam dostęp do szczepionki, gdy tylko będzie gotowa. Już pracujemy nad logistyką jej dystrybucji.
Do tego czasu chrońmy siebie i bliskich! Nośmy maseczki, stosujmy dystans i dezynfekcję oraz #zostańwdomu” – napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.
Szczepionka na koronawirusa z BioNTech-Pfizer
Koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił 9 listopada, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka na COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Jeszcze w tym roku Pfizer może wyprodukować 50 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Natomiast w 2021 r. możemy się spodziewać do 1,3 mld dawek.
Szczepionka BioNTech-Pfizer oparta jest na kwasach nukleinowych RNA. Można więc ją produkować na masową skalę znacznie szybciej niż tradycyjne szczepionki, w których wykorzystuje się zabite bądź osłabione wirusy. Problemem w wypadku nowej szczepionki na koronawirusa nie jest zatem jej produkcja, lecz transport i przechowywanie. Szczepionkę BioNTech-Pfizer trzeba przechowywać w zamrażarce w temperaturze minus 75 °C ± 15 st. C przez maksymalnie 10 dni. Po rozmrożeniu można ją przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 st. C do pięciu dni. Firma Pfizer zapowiada, że szczepionki na COVID-19 będą transportowane w specjalnych kontenerach z suchym lodem. Kontenery te są dodatkowo mają mieć GPS-y, które będą monitorować ich lokalizację i temperaturę.
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z BioNTech-Pfizer, która przewiduje zakup do 300 milionów dawek szczepionki na COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Poza BioNTech-Pfizer Komisja Europejska ma umowy z pracującymi nad szczepionką na koronawirusa firmami farmaceutycznymi: Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna oraz AstraZeneca.