Szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna

Szczepionka na koronawirusa będzie dobrowolna

Szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów, pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowychzapowiada na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki pisze, że rząd już pracuje nad logistyką dystrybucji szczepionki na koronawirusa, gdy tylko będzie dostępna. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą seniorów, pracowników służby zdrowia oraz formacje mundurowe. Dla pozostałych osób szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w dalszej kolejności, na zasadzie dobrowolności.

„Umowy międzynarodowe umożliwiają nam dostęp do szczepionki, gdy tylko będzie gotowa. Już pracujemy nad logistyką jej dystrybucji.

Do tego czasu chrońmy siebie i bliskich! Nośmy maseczki, stosujmy dystans i dezynfekcję oraz #zostańwdomu” – napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.

Szczepionka na koronawirusa z BioNTech-Pfizer

Koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił 9 listopada, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka na COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Jeszcze w tym roku Pfizer może wyprodukować 50 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Natomiast w 2021 r. możemy się spodziewać do 1,3 mld dawek.

Szczepionka BioNTech-Pfizer oparta jest na kwasach nukleinowych RNA. Można więc ją produkować na masową skalę znacznie szybciej niż tradycyjne szczepionki, w których wykorzystuje się zabite bądź osłabione wirusy. Problemem w wypadku nowej szczepionki na koronawirusa nie jest zatem jej produkcja, lecz transport i przechowywanie. Szczepionkę BioNTech-Pfizer trzeba przechowywać w zamrażarce w temperaturze minus 75 °C ± 15 st. C przez maksymalnie 10 dni. Po rozmrożeniu można ją przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 st. C do pięciu dni. Firma Pfizer zapowiada, że szczepionki na COVID-19 będą transportowane w specjalnych kontenerach z suchym lodem. Kontenery te są dodatkowo mają mieć GPS-y, które będą monitorować ich lokalizację i temperaturę.

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z BioNTech-Pfizer, która przewiduje zakup do 300 milionów dawek szczepionki na COVID-19 w imieniu wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Poza BioNTech-Pfizer Komisja Europejska ma umowy z pracującymi nad szczepionką na koronawirusa firmami farmaceutycznymi: Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna oraz AstraZeneca.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >