Szczepienia przeciw COVID-19: Nowe zasady i harmonogram - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia przeciw COVID-19: Nowe zasady i harmonogram

Szczepienia przeciw COVID-19: Nowe zasady i harmonogram

,

Do 10 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. W razie ryzyka zmarnowania szczepionki będzie można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18. roku życia. Wcześniejsza rejestracja dla osób wieku 18-29 i 30-39 lat, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia.

Ruszyło pierwszych 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Łącznie w całym kraju będzie ich ponad 600. Oprócz tego rząd uruchomił także pierwsze punkty drive-thru, które zaszczepią Polaków bez wychodzenia z auta.

28 kwietnia i 4 maja rejestracja dla osób wieku 18-29 i 30-39 lat, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia

  • 28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30 a 39 r.ż., które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza – to ponad 400 tys. osób.
  • 4 maja rozpocznie się rejestracja osób między 18 a 29 r.ż. To też osoby, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia.

Do 10 maja e-skierowania dla wszystkich dorosłych Polaków

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19.

Nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19
Nowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Źródło: Twitter KPRM

– Jesteśmy w newralgicznym momencie całego procesu. Do 10 maja chcemy, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie. Tak, żeby najpóźniej do sierpnia, a może nawet wcześniej – zależy to od liczby szczepionek, które przybędą do Polski – każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeśli będzie chciał – zapowiedział premier Morawiecki.

W razie ryzyka zmarnowania szczepionki można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18. roku życia

– Co ważne, rosnąca dostępność szczepionek pozwoli nam wkrótce na zmianę rozporządzenia – kiedy będzie istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18. roku życia – oświadczył premier.

Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w każdym województwie

16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych, a docelowo ponad 600 takich miejsc w całym kraju – to jeden ze sposobów na przyspieszenie procesu szczepień. Punkty Szczepień Powszechnych dołączą do ponad 6,7 tys. działających już placówek, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw COVID-19. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.

Szczepienia bez wychodzenia z samochodu

Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Szczepienia w zakładach pracy w drugiej połowie maja

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w KGHM Polska Miedź przypomniał, że oprócz rozwoju infrastruktury, kolejnym elementem przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień będą szczepienia w zakładach pracy – które ruszą w drugiej połowie maja.

Jednym z warunków wzięcia udziału w procesie ma być przynajmniej 500 zatrudnionych w danej firmie. Według Konfederacji Lewiatan do rządowego programu akcji szczepień organizowanych przez pracodawców w zakładach pracy będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Zgodnie z projektem w ramach szczepień prowadzonych w zakładach pracy nie będzie jednak możliwości szczepienia rodzin pracowników. Z wcześniejszych informacji wynika, że w akcji szczepień w zakładach pracy nie będzie ograniczeń dotyczących współpracowników firm ani pracowników z zagranicy, nie będzie też ograniczeń dotyczących roczników osób, które będą szczepione.

Inne zmiany

Od 23 kwietnia szczepionki przeciw COVID-19 będą mogły być podawane również przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki.

W maju natomiast szczepienia będą mogły być wykonywane również w aptekach.

Podstawą uproszczonej kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 w II kwartale jest kwestionariusz, który wypełnia i podpisuje pacjent. Najlepiej wypełnić go w domu przed pójściem do punktu szczepień. 

Harmonogram rejestracji na szczepienia w kwietniu

  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Jak podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, już niebawem rząd przedstawi szczegółowy harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >