Osoby powyżej 60. roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia – informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Będą szczepione na koronawirusa zaraz po grupie medyków.
Wiceminister Kraska w TVP Info mówił o planach przeprowadzenia masowych szczepień na koronawirusa w Polsce. Rząd w pierwszej kolejności chce zaszczepić przedstawicieli zawodów medycznych, służbę zdrowia, a w drugiej osoby starsze, emerytów, którzy są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem.
Zaproszenia na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia
– Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie – zapowiedział wiceminister. – Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinię, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach.
Minister nie wyjaśnił niestety, w jaki sposób będą wysyłane zaproszenia – czy tylko pocztą tradycyjną, SMS-em czy pocztą elektroniczną. A może będzie jakaś informacja na internetowym koncie pacjenta? Zaproszenia mają być ważne 60 dni. Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.
Informacja SMS-em
– Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację SMS-em, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy SMS przypominający, tak że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy, na pierwsza dawkę i drugą – poinformował wiceminister. – Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej.
Minister nie wyjaśnił jednak, jaki rodzaj komunikacji przewidziano z seniorami, którzy nie używają komórek.
Konsultacja przed szczepieniem
Przed każdym szczepieniem będzie przeprowadzona konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić – powiedział wiceminister. Dodał, że przeciwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja – gdy mamy wysoką gorączkę i złe samopoczucie.
Szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po przebyciu z choroby.
Według wiceministra Kraski szczepienia osób powyżej 60. roku życia rozpoczną się w styczniu-lutym, jednak nie do końca zależy to od rządu czy ministerstwa zdrowia, tylko od dostaw szczepionek.
Pierwsza partia szczepionek – 10 tysięcy dawek dotarła do Polski w piątek.

W sobotę rozpoczęły się szczepienia tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia. Jako pierwsza osoba w Polsce szczepionkę Comirnaty przyjęła Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.
W niedzielę rano premier Morawiecki osobiście odebrał na lotnisku Okęcie kolejną, tym razem większą partię szczepionki Pizer-BioNTech – 300 tys. dawek.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Zgodnie z zapowiedziami, każdy obywatel Polski, a także osoby mające kartę stałego pobytu w Polsce, niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, mogą leczyć się na COVID-19, podlegać bezpłatnej diagnostyce oraz uzyskać bezpłatne szczepienie.