Szczepienia na COVID-19: Kiedy będę zaszczepiony? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepienia na COVID-19: Kiedy będę zaszczepiony?

Szczepienia na COVID-19: Kiedy będę zaszczepiony?

Jako pierwsze są szczepione osoby z grupy 0, czyli pracownicy ochrony zdrowia. 25 stycznia ruszają szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia. Potem szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym

Wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy będę zaszczepiony przeciw COVID-19. Pragną wrócić do w miarę normalnego życia, a to właśnie może zapewnić szczepionka na koronawirusa. Jak wygląda sytuacja ze szczepieniami w Polsce? 27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się szczepienia pracowników ochrony zdrowia i nadal trwają. Równolegle 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów. Jako pierwsi zaszczepieni mają być ci, którzy ukończyli 80. rok życia. Seniorzy zostali uznani za grupę priorytetową, ponieważ są narażeni na szczególnie ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Według statystyk 20 proc. chorych na COVID-19 w wieku powyżej 80 lat umiera.

Etapy szczepienia poszczególnych grup

  • Etap„0”
    • Pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.
      Możliwość zaszczepienia się otrzymają m.in. osoby wykonujące zawody medyczne, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci i technicy farmaceutyczni, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne.
    • Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także, pracownicy uczelni medycznych oraz doktoranci i studenci kierunków medycznych oraz przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży.
    • Osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki.
  • Etap I
    • Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej osoby przebywające w domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
    • Seniorzy (od 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów).
    • Osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia*.
    • Służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
    • Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz osoby, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4), zatrudnieni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
    • Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż uczelnia medyczna oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.
    • * Zmiany zostaną wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń.
  • Etap II
    • Osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
  • Etap III
    • Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
    • Powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej. Szczepione będą osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup.
Na końcu szczepione będą osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z priorytetowych grup.
Na końcu szczepione będą osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z priorytetowych grup. Fot. U.S. Secretary of Defense, Flickr

Zobacz więcej >