Jak wybrać szampana na Sylwestra
Strona główna » Szampan – jaki warto wybrać [PORADY]

Szampan – jaki warto wybrać [PORADY]

Jak odróżnić prawdziwy szampan od zwykłego wina musującego? Czy można go mieszać z innymi napojami? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości związane z wyborem szampana na świętowanie Nowego Roku.

Zbliża się Sylwester i wiele osób w związku z tym zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio uczcić zakończenie tego roku. Z pewnością warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego napoju, którym wypełnimy kieliszki do szampana. A znalezienie trunku odpowiedniej jakości wcale nie jest takie proste. Przedstawiamy więc kilka porad ułatwiających wyszukanie takiego szampana, który na pewno stanie się doskonałym sposobem na wejście w nowy rok. Wskazówki przygotowali eksperci z serwisu winebuyers.com.

Szampan czy wino musujące?

Pytanie nieco paradoksalne, bo przecież szampan jest niczym więcej, jak tylko musującym winem. Jednak nie każde wino musujące to szampan. Pamiętajmy, że takie napoje z innych regionów świata niż rejon francuskiej Szampanii mają własne nazwy, na przykład w Hiszpanii jest to Cava a we Włoszech Prosecco. Żadne z nich nie może się jednak nazywać szampanem. Ten powstaje tylko w wymienionym regionie Francji, może powstać tylko na bazie określonego rodzaju winogron: Pinot Munier, Pinot i Chardonnay oraz musi być wytwarzane tradycyjną metodą fermentacji następującej w butelce, a nie w dużych beczkach czy kadziach.

Bąbelki mają znaczenie

Kluczowe w wyborze szampana wysokiej jakości jest nie tylko zapoznanie się z etykietą – warto przyjrzeć się również temu, co jest w butelce. Młody trunek będzie jaśniejszy niż starszy. Oprócz tego liczy się rozmiar bąbelków – im są mniejsze, tym bardziej gładki i kremowy będzie napój.

Rodzaje szampana

Choć powstają w jednym rejonie Francji, poszczególne szampany mogą się różnić od siebie wieloma cechami, np. słodkością. Jeśli na etykiecie widnieje słowo „brut”, to oznacza, że napój zawiera mniej niż 15 g cukru na litr. Określenie „extra brut” określa trunki w przedziale słodkie do wytrawnych (określenia: „sec” i „demi-sec” oznaczają odpowiednio: słodkie i półsłodkie). Najsłodsze są napoje oznaczone „doux” i zawierają 50 lub więcej gramów cukru na litr – odpowiednik ponad 2 łyżeczek cukru na kieliszek.

Czytaj też:

Podawanie

Warto pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach: odpowiednim schłodzeniu oraz podawaniu w wysokich kieliszkach. Szampan należy umieścić w lodówce na co najmniej godzinę przed planowanym podaniem. Kiedy już go podajemy to w kieliszkach dedykowanych do szampana, bo właśnie one zostały zaprojektowane specjalnie tak, żeby uwalniać aromat trunku oraz jak najdłużej utrzymać bąbelki.

Czy można robić drinki z szampanem?

Tego trunku nie powinno się mieszać z jakimikolwiek napojami, również sokami i tym podobnymi – to tylko marnowanie dobrego szampana. Najlepiej sprawdza się sam, bez żadnych dodatków. Jeśli już koniecznie chcesz tworzyć drinki z szampanem, to wykorzystaj w tym celu raczej tańsze wino musujące.

Dlaczego szampan jest taki drogi?

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Wyższa cena prawdziwego szampana wynika na przykład z ceny winogron, które są droższe niż pozostałe gatunki. Oprócz tego w rejonie Szampanii produkcja podlega restrykcyjnym wymogom oraz trwa dłużej niż gdzie indziej. Ponadto tamtejszy klimat sprawia, że liczba wytwarzanych butelek jest ograniczona, zwłaszcza po przymrozkach.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Szampan – o czym pamiętać?

Po czym poznać prawdziwego szampana?

Powstaje tylko w Szampanii we Francji. Może powstać tylko na bazie określonego rodzaju winogron: Pinot Munier, Pinot i and Chardonnay oraz musi być wytwarzane tradycyjną metodą fermentacji następującej w butelce, a nie w dużych beczkach czy kadziach.

Jak wybrać lepszy szampan?

Młody trunek będzie jaśniejszy niż starszy. Oprócz tego liczy się rozmiar bąbelków – im są mniejsze, tym bardziej gładki i kremowy będzie napój.

Jak prawidłowo serwować szampana?

Szampan należy umieścić w lodówce na co najmniej godzinę przed planowanym podaniem. Kiedy już go podajemy to w kieliszkach dedykowanych do szampana, bo właśnie one zostały zaprojektowane specjalnie tak, żeby uwalniać aromat trunku oraz jak najdłużej utrzymać bąbelki.

Zobacz więcej >