Sylwester: Jak świat pożegnał 2020 rok - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sylwester: Jak świat pożegnał 2020 rok

Sylwester: Jak świat pożegnał 2020 rok

,

Sylwester 2020 roku na całym świecie wyglądał inaczej niż zwykle. Pięknych fajerwerków nie podziwiały na żywo tłumy ludzi, choć były i takie miejsca.

Reporterzy agencji AP opisali, jak na całym świecie wyglądało powitanie nowego, 2021 roku.

Przyjście Nowego Roku tym razem świętowano jak nigdy dotąd. Od południowego Pacyfiku po Nowy Jork obostrzenia dotyczące gromadzenia się ludzi w miejscach publicznych sprawiły, że fajerwerki podziwiano głównie na ekranach telewizorów.

https://youtu.be/jaaqor3e38o

Gdy północ nastała w Azji, Bliskim Wschodzie, Europie, Afryce i obu Amerykach, wszędzie świętowanie Nowego Roku wyglądało podobnie. Większość krajów i miast zrezygnowało z hucznego świętowania, podczas gdy zdarzały się tez takie miejsca, w których świętowano, jakby nie było pandemii.

Fajerwerki w australijskiej telewizji

Australia była jednym z pierwszych krajów, które powitały 2021 rok. W ubiegłych latach ponad milion osób gromadziło się w zatoce Sydney, żeby podziwiać sztuczne ognie na słynnym moście. Tym razem władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach. Trwający siedem minut pokaz sztucznych ogni podziwiano w telewizji.

Na Times Square w Nowym Jorku słynna kula opadła tak jak zwykle, ale cała okolica była ogrodzona przez policję, tak jak to miało miejsce w Wigilię, aby uniemożliwić ludziom gromadzenie się.

W Dubaju i Las Vegas się gromadzono

Inne popularne miejsce, w którym masy ludzi zwykle żegnają stary rok – Dubaj – postawiło na świętowanie. Fajerwerki na najwyższym budynku świata, Burj Khalifa, podziwiały dziesiątki tysięcy ludzi, którzy w większości nie przejmowali się zasadami trzymania dystansu społecznego. Mimo to pewnych restrykcji przestrzegano: mimo że luksusowe restauracje i bary były otwarte, to już tańczenie do muzyki było ściśle zakazane.

Również w Las Vegas 31 grudnia na najsłynniejszej ulicy miasta – Strip – spacerowały tysiące ludzi, mimo apeli gubernatora o unikanie zgromadzeń.

W Republice Południowej Afryki odwołano imprezy. Zamiast tego w oknach wielu domów zapalono świece, aby uczcić pracowników medycznych i tych, którzy zmarli z powodu koronawirusa.

Sylwester bez świętowania

W wielu europejskich krajach władze ostrzegały, że są gotowe ukrócić publiczne świętowanie za pomocą obostrzeń, z których najmocniejszym była nocna godzina policyjna. Wprowadziły ją Francja, Włochy, Turcja, Łotwa, Czechy i Grecja oraz Polska.

Kilka rodzin zgromadziło się na placu Puerta de Sol w Madrycie, żeby posłuchać próby do tradycyjnego koncertu dzwonów o północy. Po każdym uderzeniu dzwonu, zgodnie z lokalną tradycję, zjadano winogrono.

„Musimy zjadać 12 winogron, żeby mieć prawo do 12 życzeń, takich jak zdrowie, miłość, pieniądze i wszystko, co dobre” – tłumaczy 32-letni Cesar Pulido, który świętował w Madrycie. Wkrótce potem policja opróżniła plac, który zwykle o tej porze zapełniony jest tysiącami ludzi.

O północy fajerwerki rozbłysły nad Placem Czerwonym w Moskwie i Akropolem w Atenach, ale nie podziwiały ich tłumy ludzi, którzy posłuchali nakazów władz i pozostali w domach.

Na Wyspach się nie cieszono

Nawet brytyjski rząd, który chciał świętować definitywne rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, namawiał obywateli do „bezpiecznego powitania Nowego Roku w domach”. Odwołano wyświetlanie pokazu sztucznych ogni w Londynie, ale mimo to pojawiła się niezapowiadana transmisja tuż przed północą. Oddano w niej cześć pracownikom medycznym i wspomniano ruch Black Lives Matter.

W Szkocji zwykle w Nowym Roku odbywają się przyjęcia i tradycyjne „first footing”, kiedy to pierwszy gość w nowym roku otrzymuje upominki. To jedna z tradycji, przed którymi przestrzegał lokalny rząd. Jak powiedziała Pierwsza Minister Szkocji, Nicola Sturgeon:

„Bez zgromadzeń, bez przyjęć w domach, bez „first footing”. Zamiast tego powitajmy 2021 rok w naszych domach, tylko z domownikami” – zarządziła.

W wyniku pandemii koronawirusa zmarło ponad 1,8 mln ludzi na całym świecie. Niektórzy światowi przywódcy, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel, wykorzystali orędzie noworoczne do podziękowania ludziom za ich cierpliwość w czasach lockdownu i krytykowanie tych, którzy sprzeciwiają się nakazom. Inni, jak prezydent Włoch Sergio Mattarella, zachęcali obywateli do szczepienia się:

„W obliczu tak bardzo zaraźliwej choroby, która spowodowała tyle śmierci, trzeba chronić własne zdrowie i zdrowie innych – członków rodzin, przyjaciół i kolegów” – powiedział 79-letni Mattarella.

Zamknięta Copacabana

W Rio de Janeiro w Brazylii odwołano oficjalne obchody i pokazy fajerwerków, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zamknięto słynną Copacabanę, gdzie co roku Nowy Rok witały miliony ludzi. Tym razem od godziny 20:00 do 6 rano tylko lokalni mieszkańcy mogli mieć dostęp do plaży.

W Seulu cicho jak 70 lat temu

W Seulu w Korei Południowej odwołano coroczny koncert dzwonów w dzielnicy Jongno, który odbywał się zawsze od 1953 roku, czyli kilka miesięcy po zakończeniu krwawej wojny koreańskiej.

W Chinach bardziej świętuje się Księżycowy Nowy Rok, który przypadnie w lutym, więc nie było wielu hucznych obchodów końca „naszego” 2020 roku. Dokładnie rok temu w mieście Wuhan pojawiły się pierwsze doniesienia o dziwnej chorobie układu oddechowego, która z Chin wkrótce rozlała się na cały świat.

Przeczytaj też: Nowa Zelandia już powitała 2021 rok!

Sylwester: Jak fotografować fajerwerki [Poradnik]

Zobacz więcej >