Świadczenie honorowe 2022 - duże pieniądze dla seniorów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Świadczenie honorowe 2022 – duże pieniądze dla seniorów

Świadczenie honorowe 2022 – duże pieniądze dla seniorów

Świadczenie honorowe to prawie 5000 zł dodatkowej emerytury i to co miesiąc, do końca życia. Sprawdź, komu należą się te pieniądze.

Czym jest świadczenie honorowe 2022?

To nic innego jak dodatkowa emerytura, którą otrzymują osoby mające skończonych 100 lat życia. Jego wysokość zależy od kwoty bazowej, jaka obowiązuje w dniu setnych urodzin emeryta. W okresie od 1 marca 2022 do końca lutego 2023 wysokość świadczenia honorowego to 4 944,79 zł brutto. Oznacza to, że każda osoba, która w tym okresie ukończy 100 lat będzie do końca życia dostawać na konto taką kwotę pomniejszoną o podatek. Ponieważ kwoty bazowe w różnych latach są różne, to i seniorzy otrzymują różne pieniądze w zależności od tego, kiedy skończyli 100 lat. To świadczenie nie podlega waloryzacji, jego kwota nie zmieni się do końca życia seniora

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek dla 100-latków?

Osoby, które pobierają rentę lub emeryturę świadczenie honorowe będą otrzymywały wraz z nimi, z urzędu. Jeśli jednak senior nie pobiera żadnych pieniędzy z ZUS, KRUS, MSW czy MON to musi złożyć wniosek do ZUSu o świadczenie honorowe. Do takiego wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający wiek – na przykład akt urodzenia.

Świadczenie honorowe a emerytura czy renta

Dodatkową emeryturę dla stulatków senior otrzyma niezależnie od właściwej emerytury. Świadczenie honorowe ani nie znosi emerytury czy renty, ani też jej nie obniża. Na te dodatkowe pieniądze mogą liczyć również ci seniorzy, którzy mieszkają za granicami Polski.

Coraz więcej stulatków w Polsce

W tym roku dodatek dla 100 latków ZUS wypłaca prawie 2. 700 osobom. Ta liczba co roku rośnie z dwóch powodów – z jednej strony społeczeństwo się starzeje, a z drugiej medycyna już pozwala nam żyć dłużej. Najwięcej osób pobiera dodatkową emeryturę w województwie mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Z szacunków ZUS-u wynika, że w 2040 roku Polska może mieć nawet około 20.000 stulatków.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >