Sosnowiec. Drony powalczą ze smogiem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sosnowiec. Drony powalczą ze smogiem

Sosnowiec. Drony powalczą ze smogiem

Sosnowiecka straż miejska otrzymała od tamtejszego samorządu dwa drony z kamerami, które pomogą strażnikom lokalizować źródła smogu i kontrolować jakość spalanych paliw.

W ramach walki ze smogiem Urząd Miasta Sosnowiec przekazał straży miejskiej dwa drony o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Są one wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości 4K oraz w kamery termowizyjne. Do ich obsługi przeszkolono sześciu strażników. Wcześniej kontrolę palenisk za pomocą dronów na zlecenie straży przeprowadzały firmy zewnętrzne.

Drony zakupione przez Sosnowiec przede wszystkim mają służyć do lokalizacji źródeł smogu oraz kontroli jakości spalanego paliwa. Straż będzie też z nich korzystać do zabezpieczania imprez masowych, poszukiwania zaginionych osób, a także do śledzenia osób i pojazdów.

Sosnowiec na mapie smogu

W walce ze smogiem pomoże straży miejskiej także mapa smogowa Sosnowca, którą opracował Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Według niej smog jest najbardziej odczuwalny w dzielnicach Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów. Najbardziej czyste powietrze jest w Zagórzu, Środuli i Śródmieściu. Dzięki mapie smogowej sosnowiecka straż miejska może przeprowadzać częstsze kontrole w częściach miasta, które są bardziej zagrożone smogiem. Z mapy skorzystają także władze miasta. Dzięki niej będą mogły kierować dotacje na modernizacje ogrzewania w tych częściach miasta, w których smog występuje najbardziej intensywnie.

Główny Instytut Górnictwa przygotował mapę smogu dla Sosnowca w sezonie zimowym 2018/2019, Wykonywano wówczas pomiary stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla. Przygotowanie mapy smogu kosztowało ok. 60 tys. zł.

Od kilku lat Sosnowiec sukcesywnie zwiększa ilość środków wydawanych na walkę z niską emisją, zwiększa także kwoty dotacji na modernizację ogrzewania.

W ostatnim czasie Sosnowiec dołączył do rządowego programu Stop Smog. W jego ramach kieruje wsparcie na inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych należących do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Jest to pierwsze miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które dołączyło do tego programu.

W czwartek rada miasta Sosnowiec przyjęła apel wzywający rząd do przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >