Serwisy ogłoszeniowe – jak się nie dać oszukać (Fraudycja) - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Serwisy ogłoszeniowe – jak się nie dać oszukać (Fraudycja)

Serwisy ogłoszeniowe – jak się nie dać oszukać (Fraudycja)

,

O najczęstszych oszustwach w serwisach ogłoszeniowych i o tym, jak nie dać się nabrać i nie zostać oszukanym z Ewą Lepczyk-Żerdzicką, seciurity team leader z Firmy OLX, rozmawia Anna Stachowska.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Lepczyk-Żerdzicką

Serwisy ogłoszeniowe od lat zmagają się z naciągaczami, którzy z roku na rok stają się coraz bardziej kreatywni w wymyślaniu nowych przekrętów. Niejeden Polak dał się nabrać na aukcję przedmiotu, który w rzeczywistości nie istniał, tracąc w ten sposób pieniądze.

W ostatnich miesiącach coraz więcej słyszymy o kolejnych metodach wyłudzania pieniędzy przy użyciu telefonu komórkowego i internetu. Oszuści nie dają za wygraną. Pojawia się coraz więcej podejrzanych SMS-ów. Przychodzą informacje o konieczności dopłaty do dezynfekcji paczki w wysokości 1 grosza czy złotówki do rachunku za prąd w danym miesiącu. Coraz częściej oszuści podszywają się za policję, windykatorów czy banki.

Najczęstsze oszustwa poprzez serwisy ogłoszeniowe

– Najczęściej za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych takich jak OLX może dojść do prób oszustwa poprzez różnego rodzaju manipulacje. Oszuści wykorzystują brak naszej czujności. Próbują wzbudzić w nas zaufanie lub nawet empatię, bądź stworzyć taką ofertę, że trudno będzie się jej oprzeć. Najczęstszy trick oszustów, na który się łapiemy to super atrakcyjna oferta – taka, która jest tak atrakcyjna, że aż niemożliwe, aby była prawdziwa – mówi Ewa Lepczyk-Żerdzicka.

Tutaj na celowniku jest przede wszystkim najnowsza elektronika, markowe zabawki dla dzieci, wózki dziecięce oraz przedmioty sezonowe typu meble ogrodowe, baseny, kosiarki, narzędzia, a nawet miejsca noclegowe w okresie świąt czy sylwestra. Jeśli do super atrakcyjnej oferty doda się presję czasu, gdzie oszust przekaże kupującemu, że ma tylko jeden taki przedmiot, a bardzo wielu chętnych i trzeba się szybko decydować, to tutaj wyłącza nam się myślenie, a włączają emocje. To idealny przepis na zostanie oszukanym – wyjaśnia ekspertka.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >