"Korona królów. Jagiellonowie" - streszczenie odc. 19 i 20 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Korona królów. Jagiellonowie” – streszczenie odc. 19 i 20

„Korona królów. Jagiellonowie” – streszczenie odc. 19 i 20

„Korona królów. Jagiellonowie” to kontynuacja serialu „Korona królów”. Serial obyczajowy z historycznym tłem na ponad 100 docinków. Sprawdź, co wydarzyło się w odc. 19 i 20.

„Korona królów. Jagiellonowie” to kontynuacja serialu „Korona królów”, który oglądaliśmy na ekranie TVP1 w latach 2018 – 2020. Tym razem akcja zaczyna się w 1399 roku, i pokazuje losy rodu Jagiellonów, który rządził Polską. Poprzednie sezony skończyły się właśnie na początkowych latach rządzenia rodu Jagiellonów, a więc kontynuacja jest naturalną koleją rzeczy. Po śmierci żony król Władysław chce udać się na Litwę, jednak możni chcą go za wszelką cenę zatrzymać na tronie. W tym celu aranżują małżeństwo, które jednak nie do końca odpowiada królowi. Tymczasem Zakon Krzyżacki coraz bardziej zagraża Litwie.

„Korona królów. Jagiellonowie” – streszczenie odc. 19

Jesień 1404. Saule zwierza się swemu ojcu Johannowi, że polski król ma kłopot z zebraniem pieniędzy na wykupienie Ziemi Dobrzyńskiej. Polscy panowie nie zgadzają się na nowy podatek, zwłaszcza kasztelan Jan Tęczyński jest jego wielkim przeciwnikiem. Dlatego Anna Cylejska zaprasza kasztelana do wspólnej modlitwy o powrót Ziemi Dobrzyńskiej, którą tak kochała nieodżałowana królowa Jadwiga. To przekonuje Jana Tęczyńśkiego do nowej daniny na rzecz wykupu ziemi. Tymczasem znający problemy króla Johann przywozi do Krakowa bardzo dużo fałszywych pieniędzy. Jagiełło boi się, że nie uda mu się wykupić Ziemi Dobrzyńskiej. Saule natomiast żałuje, że wyszła za Arunasa, bo przez to przestała być służką królowej Anny. Nie ma dostępu do informacji z pierwszej ręki, które mogłaby przekazywać Krzyżakom. Zastanawia się, czy nie przekonać męża do wyjazdu do Malborka.

Streszczenie odc. 20 serialu

Rok 1405. Królowa Anna żywi się orzechami i gęsimi jajami, ma to pomóc jej zajść w ciążę. Największym problemem jest jednak to, że rzadko widuje króla. Jurga ratuje Lecha od udławienia się kością. Herszt krakowskich żebraków dziękując mu za to aby się odwdzięczyć zdradza, że kupiec Ludwig jest krzyżackim szpiegiem. To on jest łącznikiem między Saule a Zakonem. Tym razem Saule ma dowiedzieć się, którędy będą przewożone pieniądze za Ziemię Dobrzyńską. Rozmowę Ludwiga i Saule widzi jej mąż Arunas i Jurga, informują o tym Zyndrama. Jagiełło ma plan na to, jak bezpiecznie dostarczyć pieniądze do Malborka.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >