„Korona królów. Jagiellonowie” to kontynuacja serialu „Korona królów”. Serial obyczajowy z historycznym tłem na ponad 100 docinków. Sprawdź, co wydarzyło się w odc. 17 i 18.
„Korona królów. Jagiellonowie” to kontynuacja serialu „Korona królów”, który oglądaliśmy na ekranie TVP1 w latach 2018 – 2020. Tym razem akcja zaczyna się w 1399 roku, i pokazuje losy rodu Jagiellonów, który rządził Polską. Poprzednie sezony skończyły się właśnie na początkowych latach rządzenia rodu Jagiellonów, a więc kontynuacja jest naturalną koleją rzeczy. Po śmierci żony król Władysław chce udać się na Litwę, jednak możni chcą go za wszelką cenę zatrzymać na tronie. W tym celu aranżują małżeństwo, które jednak nie do końca odpowiada królowi. Tymczasem Zakon Krzyżacki coraz bardziej zagraża Litwie.
„Korona królów. Jagiellonowie” – streszczenie odc. 17
Trwa zima 1404, Król Jagiełło i książę Witold ustalają rozejm z Krzyżakami. Dzięki sugestiom swojego wysłannika Papież wydaje bullę, wskutek której wszyscy litewscy jeńcy zostaną zwolnieni z krzyżackiej niewoli. Saule za zabicie Gwidona trafia do lochu, ale zakochany w niej Arunas bierze winę na siebie i wtedy dowiaduje się, że ojcem Saule jest Krzyżak. Do Krakowa jadą brat Bdzigost, który uratuje Jurgę z rąk krakowskich żebraków i Stanisław Ciołek, który szuka pracy w królewskiej kancelarii. Saule i Arunas biorą ślub, a Elżbieta Granowska przed balem karnawałowym mówi kilka słów za dużo. Słyszy je królowa Anna.
Streszczenie odc. 18 serialu
W Krakowie na Wawelu przebywają goście – Kasztelan Wincenty Granowski z żoną Elżbietą. Król Jagiełło jest tym zachwycony, w przeciwieństwie do królowej Anny, która nie chce widzieć Elżbiety. Pamięta, jak kasztelanowa w rozmowie z mężem nazwała ją głupiutką gąską. Granowski przywozi ważne wieści o Zakonie – nie mają pieniędzy ani zapasów na zimę, to dobry moment, bo coś ugrać z Krzyżakami. Król Władysław zaczyna w Raciążku negocjacje z Konradem von Jungingenem w sprawie wykupu Ziemi Dobrzyńskiej. Z pomocą przychodzi pachołek Mszczuja, Jurga, który podsłuchuje rozmowę krzyżackich dostojników. Król i Wielki Mistrz dochodzą do porozumienia. Ale Władysław Jagiełło wie, że aby odkupić te ziemie, musi przekonać panów do nowego podatku. Spodziewa się kłopotów, zwłaszcza ze strony Janem Tęczyńskiego.
ZOBACZ TEŻ: