Rysie pod Toruniem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Rysie pod Toruniem

Rysie pod Toruniem

Trójka rysiów wypuszczonych na wolność przez naukowców dzielnie radzi sobie z życiem na łonie dzikiej przyrody. Dowiedz się, co porabiają Cień, Grzybiarz i Zygmunt.

Przyrodnicy z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu wspólnie biorą udział w przywracaniu rysiów naturze. W ramach tego projektu trójka dzikich kotów została wypuszczona na wolność na obszarze dawnego bytowania, czyli w północno-zachodniej Polsce.

Zwierzęta o imionach Cień, Grzybiarz i Zygmunt adaptują się do życia na wolności. Te rysie pochodzą z hodowli zagrodowych. Przed wypuszczeniem na wolność wyposażono je w obroże telemetryczne, które przekazują badaczom dane na temat ich zachowania, szlaków migracyjnych i aktywności.

Jak sobie radzą rysie na wolności?

Obecność Cienia zaobserwowano w Borach Tucholskich, nieopodal Czerska i Rytla. Terenem Grzybiarza są lasy pomiędzy Nakłem a Sępólnem Krajeńskim. Z kolei Zygmunt był widziany w odległości około 200 km od miejsca, w którym został wypuszczony na wolność: pojawił się na terenie Nadleśnictwa Gołąbki, nieopodal Żnina.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >