Rumunia to nie tylko słoneczne plaże nad Morzem Czarnym czy Bukareszt, to także wspaniała przyroda, tajemnicze zamki, przepiękne zabytkowe miasta i malownicze wioski. Sprawdź, co warto zobaczyć w kraju Draculi.
Tabela zawartości
- Zamek w Branie
- Zamek Poenari – zamek Draculi
- Sighișoara – miejsce narodzin Włada Palownika
- Zapierająca dech Trasa Transfogaraska – jedna z największych atrakcji Rumunii
- Wesoły Cmentarz – Săpânța na północy Rumunii
- Braszów z największą budowlą sakralną Rumunii
- Pałac Peleş w Sinai – letnia rezydencja królów Rumunii
Zamek w Branie
Średniowieczny zamek w Branie ma bogatą i burzliwą historię. Zyskał światową sławę, bo uchodzi za siedzibę wampira Draculi, chociaż Wład Palownik nigdy w nim nie mieszkał. Prawdziwą siedzibą Włada był zamek Poenari.
Zamek Poenari – zamek Draculi

XIII-wieczny zamek Poenari położony jest w dolinie rzeki Ardżesz, blisko Gór Fogaraskich i Trasy Transfogarskiej. W XV wieku stał się on jedną z głównych fortec Włada Palownika, który odbudował i wzmocnił mury twierdzy. W XVI wieku zamek został opuszczony i z czasem popadł w ruinę. Jednak dzięki popularności Draculi, którego pierwowzorem był Wład Palownik, jego zamek stał się atrakcją dla turystów i jedną z turystycznych wizytówek Rumunii.
Sighișoara – miejsce narodzin Włada Palownika

Sighișoara to jeden najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Miasto zostało założone przez sprowadzonych przez króla Węgier do Transylwanii w XII wieku niemieckich osadników zwanych przez miejscowych Sasami. Centrum Sighișoary wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu. Symbolem miasta jest 64-metrowa wieża zegarowa z 1556 roku, w której dziś mieści się muzeum historyczne. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny.
Co ciekawe, w Sighișoarze można odwiedzić Dom Draculi, w którym w 1431 r. urodził się słynny Wład Palownik.
Zapierająca dech Trasa Transfogaraska – jedna z największych atrakcji Rumunii

Trasa Transfogaraska w Karpatach Południowych jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Rumunii. Łączy wieś Bascov we wschodniej części Wołoszczyzny z Cârțișoarą w Transylwanii. Przecina z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich pomiędzy ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu. Ma 151 km długości, a w tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m.
Przy drodze znajdują się liczne atrakcje, m.in.: zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru czy zamek Poenari, jest też kilka hoteli i schronisk. Na trasie znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli.
Na trasie ze względu na liczne zakręty obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz. Z powodu opadów śniegu i porywistych wiatrów tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamykany od późnej jesieni do wiosny.
Trasa Transfogaraska została wybudowana w latach 1970–1974 na polecenie Nicolae Ceaușescu. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. rumuński dyktator chciał zapewnić sobie szybki transfer przez góry w razie inwazji ZSRR.
Wesoły Cmentarz – Săpânța na północy Rumunii

Cmentarz z kolorowymi, drewnianymi nagrobkami to prawdziwy unikat w skali Europy. Położony jest obok cerkwi w miejscowości Săpânța, w północnej Rumunii, ok. 2 km od granicy z Ukrainą. Nagrobki ozdobione są scenkami z życia pochowanych tam osób oraz dowcipnymi wierszykami, dzięki którym można m.in. poznać przyczyny ich odejścia z tego świata. W 1935 r. miejscowy artysta Stan Ioan Pătraș wyrzeźbił pierwszy kolorowy nagrobek opatrzony zabawnym epitafium. Potem wykonał ich jeszcze kilkadziesiąt – wszystkie utrzymane w podobnym stylu i kolorystyce. Po śmierci Pătrașa kontynuowano jego dzieło, dziś Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) liczy ponad 800 kolorowych nagrobków i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.
Braszów z największą budowlą sakralną Rumunii
Braszów uważany jest za jedno z najładniejszych miast w Rumunii. Założony został w pierwszej połowie XIII wieku przez Sasów siedmiogrodzkich. W Braszowie doskonale zachowało się pełne imponujących zabytków średniowieczne stare miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad miastem góruje potężny Czarny Kościół wzniesiony w stylu późnogotyckim w XIV wieku. Jest on największą budowlą sakralną Rumunii i największym późnogotyckim kościołem halowym na wschód od Wiednia. U jego stóp znajduje się duży rynek uchodzący za najpiękniejszy w Rumunii.
Pałac Peleş w Sinai – letnia rezydencja królów Rumunii

Pałac zlokalizowany u podnóży gór Bucegi w dolinie potoku Peleș jest dawną rezydencją letnią królów Rumunii. Wzniesiono go w latach 1873–1883 z polecenia króla Karola I. W 1953 roku utworzono tu muzeum, a w 2006 został zwrócony prawowitemu właścicielowi Michałowi I. W zamian za odpowiednie wynagrodzenie udostępnił on ponownie pałac Peleș do zwiedzania.
Muzeum prezentuje liczącą ponad 4000 sztuk kolekcję broni i zbroi, a także unikatowe kolekcje szkła, srebra i metalu, zegarów oraz witraży. Tarasy i ogród pałacowy zdobi kolekcja rzeźby monumentalnej.
Przeczytaj też:
- Islandia: cuda natury i nie tylko [16 niezwykłych miejsc]
- Najpiękniejsze regiony Włoch [TOP 15]
- Czechy: Co warto zobaczyć, atrakcje, zabytki
- Chorwacja: najpiękniejsze miejsca [TOP 10]
- Najpiękniejsze miejsca w Hiszpanii – co warto odwiedzić? [TOP 10]
- Macedonia Północna – co warto zobaczyć
- Największe atrakcje Słowenii – miejsca, które trzeba zobaczyć
- Bułgaria – miejsca, które warto zobaczyć
- Portugalia – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć!
- Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą
- Austria: najlepsze ośrodki narciarskie [TOP 10]
- Cypr: miejsca, które trzeba odwiedzić
- Madera znosi obostrzenia – co warto zobaczyć na wyspie?
- Grecja – 10 najpiękniejszych wysp
- Islandia: cuda natury i nie tylko [16 niezwykłych miejsc]